fbpx
DOKUMENTY 2020
MAESTRO WŁOSKIEGO PLAKATU
  • Share :
MAESTRO WŁOSKIEGO PLAKATU
STORY
image movie

MAESTRO WŁOSKIEGO PLAKATU

(THE LAST MOVIE PAINTER)

dokumentalny / Włochy / 2020 / 1h 30min

# dokumenty / sztuka / kino / historia / plakaty filmowe / polska prmiera

LINK DO FILMU

 

Plakat mistrza

 

Niektóre plakaty filmowe to prawdziwe perełki. Od dziecka marzymy, by niektóre z nich zawisły na ścianie nad naszymi łóżkami i stały się dowodem naszej miłości do kina. Nierozerwalnie związane z kultowymi produkcjami nieraz zamieniają się w nośniki skojarzeń oraz emocji, które trudno opisać. Słysząc o „Armii Ciemności” Raimiego, „Conanie Barbarzyńcy” z Arnoldem Schwarzeneggerem czy bondowskiej „Ośmiorniczce”, przed oczami stają nam konkretne obrazy. I nie wyobrażamy sobie, aby dało się je zastąpić. Czy jednak podziwiając filmowe plakaty (a szczególnie te robiące piorunujące wrażenie), zastanawiacie się, kto je stworzył? Komu udało się uchwycić charakter filmu i zamknąć w obrazie? Oto historia ostatniego prawdziwego artysty filmowego plakatu.

„Mistrz włoskiego plakatu” to niezwykle interesująca podróż przez życie i twórczość Renato Casaro – jednego z najważniejszych żyjących ilustratorów związanych z plakatem filmowym. Genialny plakacista w dokumencie wyreżyserowanym przez Waltera Benciniego zaprasza nas do swojej pracowni, gdzie opowiada o swoim życiu i karierze. Dzieli się on z widzami wciągającą historią pełną anegdot i wspomnień związanych ze współpracą z wielkimi ludźmi kina oraz swoim udziałem w złotym wieku włoskiego kina. Casaro z łatwością ujmuje widza swoją wrażliwością oraz niesamowitym talentem. „Mistrz włoskiego plakatu” to także pełna nostalgii wyprawa do przemijającej sfery branży filmowej, która być może nigdy nie będzie równie niezwykła co kiedyś.

Materiał uzupełniają wypowiedzi ludzi związanych z kinem. Na ekranie zobaczymy między innymi Dario Argento – włoskiego mistrza horroru oraz twórcy kultowej „Suspirii”, a także Aurelio De Laurentisa, Terence’a Hilla czy Carlo Verdone’a.

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Trieste Film Festival 2020

 

Ograniczenia wiekowe: 12+

 

reżyseria: Walter Bencini
obsada: Dario Argento, Aurelio De Laurentis, Federico Mauro, Enrico Vanzina, Carlo Verdone i inni
zdjęcia: Walter Bencini, Diego Falconieri
montaż: Walter Bencini
język: włoski
napisy: polskie