fbpx
DOKUMENTY 2020
JAK WODA
  • Share :
JAK WODA
STORY
image movie

JAK WODA

(BE WATER)

film dokumentalny, biograficzny, sportowy / USA, Wielka Brytania / 2020 / 1h 45min

# dokumenty / Bruce Lee / sztuki walki

LINK DO FILMU

 

Legenda Smoka

 

Bruce Lee stał się popkulturowym symbolem, ikoną kina kopanego oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów sztuk walki. Za jego sprawą niejeden dzieciak zakochał się w kung-fu oraz marzył o wymachiwaniu nunczako, powalaniu swoich wrogów efektownymi półobrotami oraz straszeniu ich dzikimi okrzykami. Mimo że kariera Lee trwała zaledwie kilka lat, w tym czasie zdążył rozsławić kino sztuk walki, wpłynąć na sposób postrzegania Azjatów w Hollywood oraz stworzyć własną filozofię. Życie legendarnego Smoka to jednak nie tylko widowiskowe uderzenia, nieludzka precyzja i kilka filmowych ról. To także walka poza ekranem, toczona z rasizmem, dyskryminacją oraz społecznymi barierami.

„Jak woda” w reżyserii Bao Nguyena to poruszający hołd złożony legendzie kina. Produkcja w przeciwieństwie do wielu podobnych dokumentów nie jest zlepkiem eksperckich analiz. To intymna opowieść o życiu wyjątkowego człowieka, którą powinien zobaczyć każdy fan oraz miłośnik kina. „Jak woda” składa się przede wszystkim z archiwalnych wywiadów z aktorem, starych nagrań, a także rozmów z rodziną, przyjaciółmi oraz współpracownikami, którzy wspominają Lee. Bao Nguyen unika charakterystycznej dla dokumentów parady „gadających głów” i ekran oddaje charyzmatycznemu Lee oraz fragmentom z jego życia.

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Sundance Film Festival 2020

 

Ograniczenia wiekowe: 12+

 

reżyseria: Bao Nguyen
obsada: Kareem Abdul-Jabbar, Linda Lee Cadwell, Dan Inosanto, Diana Lee Inosanto, Nancy Kwan, Bruce Lee, Jan-Fai Lee, Shannon Lee, Andre Morgan i inni
zdjęcia: Caleb Heller
montaż: Graham Taylor
muzyka: Goh Nakamura
język: angielski
napisy: polskie