fbpx
STRASZNIE ŚMIESZNIE 2022
SISSY
  • Share :
SISSY
STORY
image movie

# strasznie śmiesznie / Instagram / mindfullness / rozwój osobisty / kangur / wieczór panieński / LGBT / przyjaciółki na zawsze / makabra / ślub / Instastory / groteska / polska premiera

 

SISSY

komedia, horror / Australia / 2022 / 1 h 42 min

 

Wszyscy moi followersi nie żyją

Główną bohaterką „Sissy” jest… Sissy (ale woli „Cecilia”) – młoda Australijka, która cierpi z powodu niskiej samooceny. Podbudowuje ją sobie dzięki obserwowanemu przez 200 tys. osób kontu na Instagramie. Tam kreuje inną siebie: pewną, uważną, skupioną na swojej kondycji psychicznej i na pomaganiu innym. Ten koronkowo utkany wizerunek Sissy okazuje się kruchy jak marcepan.

Pewnego dnia dziewczyna zostaje zaproszona przez dawną najlepszą przyjaciółkę na wieczór panieński w odizolowanej od świata australijskiej gęstwinie. Początkowo Sissy nie bardzo ma ochotę jechać. Przeczuwa bowiem, że ponowne spotkanie obudzi stare demony. I nie myli się. To, co miało być przyjemnym weekendem na łonie natury, zamienia się w krwawą jatkę. Tak makabryczną, że aż groteskową. I tak trzymającą w napięciu, że w czasie seansu nawet nie przyjdzie wam do głowy zerknąć co tam dzieje się na Instagramie.

W „Sissy” sugestywna przemoc przeplata się z cukierkową rzeczywistością, a okrzyki przerażenia – z odgłosami powiadomień płynących z Instagrama. To zabójcze połączenie, które sprawia, że film jest jazdą bez trzymanki. I bolesną – choć momentami też strasznie zabawną – kpiną z naszej obsesji na punkcie mediów społecznościowych i pustych sloganów na temat zdrowia psychicznego.

„Sissy” to drugi film w dorobku Hannah Barlow (wyreżyserowała go i napisała razem z Kane’em Sanesem – nagradzanym na całym świecie twórcą shorta „A Relative Stranger”), która w swoim filmie gra też znaczącą rolę – porzucającej stan panieński Emmy, dawnej przyjaciółki Sissy.

Tytułową rolę – zresztą brawurowo, wspaniale balansując na cienkiej granicy pomiędzy wrażliwością, a obłędem – gra znana m.in. z serialu „Dziewczyny nad wyraz” Aisha Dee. Ale show kradnie Emily De Margheriti, która wciela się w spiętą, nabuzowaną gniewem i pretensjami Alex – dziewczynę, z którą Sissy ma niewyjaśnioną sprawę z przeszłości. Jaką? Podpowiedzią jest długa, poszarpana blizna na szczęce Alex.

„Sissy” to horror komediowy, w którym niepokój szybko zostaje rozładowany śmiechem, powaga – groteską, a krew ma modny odcień różu z domieszką brokatu. Komizm nie przyćmiewa jednak „Sissy”. Film w przewrotnym zakończeniu daje widzowi prztyczka w nos i sprawia, że po seansie długo jeszcze o „Sissy” nie będzie można zapomnieć.

 

reżyseria i scenariusz: Hannah Barlow, Kane Senes
obsada: Aisha Dee, Hannah Barlow, Emily De Margheriti, Yerin Ha, Lucy Barrett, Daniel Monks
zdjęcia: Steve Arnold
montaż: Margi Hoy
muzyka: Kenneth Lampl
język: angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: South by Southwest Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WROCŁAW

BILET WARSZAWA

ONLINE