fbpx
STRASZNIE ŚMIESZNIE 2022
PRZYWIĄZANIE
  • Share :
PRZYWIĄZANIE
STORY
image movie

# strasznie śmiesznie / dybuk / żydowska mitologia / horror / opętanie / romans / komedia / LGBT+ / apodyktyczna matka / tylko w kinie / polska premiera

 

PRZYWIĄZANIE / ATTACHMENT

horror, romans, komedia / Dania / 2022 / 1 h 45 min

 

Miłość to forma opętania

Tak właśnie wygląda miłość od pierwszego wejrzenia. Kiedy Maja po raz pierwszy widzi Leah, wszystko przestaje mieć dla niej znaczenie: dogasająca kariera aktorska, poukładane życie w Kopenhadze, konwenanse. Romans wybucha między nimi jak supernowa, a Maja postanawia skoczyć na głęboką wodę i zaakceptować w Leah wszystko. Także dziwne napady padaczki, po których ukochana nie jest do końca sobą, a także jej bliską relację ze spiętą, nieufną matką, ortodoksyjną Żydówką.

„Przywiązanie” Gabriela Biera Gislasona to przede wszystkim horror – klaustrofobiczny i duszny. Maja, gojka bez wiedzy o żydowskich zwyczajach i wierzeniach, czuje się w rodzinnym domu Leah wyobcowana. Napięcie rośnie pomiędzy nią a z trudem skrywającą niechęć matką ukochanej. Ignorancja Mai sprawia także, że jej wyobraźnia zaczyna płatać figle. To, czego nie udaje jej się zrozumieć, w jej głowie przybiera ponure oblicze rodem z kina grozy. Ale „Przywiązanie” to także romans – o miłości zdolnej przezwyciężyć każdą, nawet najbardziej mroczną przeszkodę. I komedia (choć bardzo czarna), bo Gislason z początku podrzuca publiczności tropy rodem z „Poznaj moich rodziców”: niezręczne pierwsze spotkania przyszłych zięciów, synowych, teściowych oraz teściów. Niezgrabne rozmowy, gafy i kłótnie szybko schodzą tu jednak na dalszy plan. „Przywiązanie” wzbudza strach sugestywnym ukazaniem ciasnych rodzinnych więzi, a właściwie – więzów.

Film Gislasona to reżyserski popis twórcy, którego zdecydowanie warto śledzić w kolejnych latach. Całość opiera się na kreacjach czwórki aktorów, od których w czasie seansu trudno oderwać wzrok. Josephine Park („Dochodzenie”) koncertowo wciela się w kobietę, która dla nowej miłości jest w stanie zrobić wszystko, Ellie Kendrick („Gra o tron”) wywołuje ciarki na plecach jako Leah, a Sofie Gråbøl (Sarah Lund z „The Killing”) porusza i przeraża jednocześnie jako matka gotowa zejść do piekła dla dobra jedynaczki.

 

reżyseria: Gabriel Bier Gislason
scenariusz: Gabriel Bier Gislason
obsada: Josephine Park, Ellie Kendrick, Sofie Gråbøl, David Dencik
zdjęcia: Valdemar Winge Leisner
muzyka: Johan Carøe
montaż: Nikoline Løgstrup
język: angielski, duński
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Tribeca Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WARSZAWA