fbpx
DOKUMENTY 2020
NA WIARĘ. “EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA
  • Share :
NA WIARĘ. “EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA
STORY
image movie

NA WIARĘ. “EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA

(LEAP OF FAITH: WILLIAM FRIEDKIN ON THE EXORCIST)

dokument / USA / 2019 / 1h 44min

# dokumenty / “Egzorcysta” / okultyzm / horror satanistyczny / film kultowy / demony / krucyfiks / opętanie / czyste zło

 

LINK DO FILMU

 

Jak powstawał klasyk horroru „Egzorcysta”? Nikt lepiej tego nie opowie jak sam reżyser – William Friedkin, który dwa lata przed „Egzorcystą” (1973) otrzymał Oscara za „Francuskiego łącznika”. Proces powstania filmu, który zrewolucjonizował gatunek horroru, jawi nam się z opowiadania reżysera jakby wiedziony tajemną ręką. – Filmy są o tajemnicy przeznaczenia lub o tajemnicy wiary – mówi Friedkin, wskazując na „Egzorcystę” jako przykład drugiego rodzaju.

Niesamowite historie związane z procesem twórczym, zbiegi okoliczności na planie i poza planem filmu są przedstawiane przez reżysera w dramatyczny sposób. Zaczynamy wierzyć, że sam film został opętany. Liczne fragmenty „Egzorcysty” są nie tylko ilustracją tej swoistej lekcji o gatunku horroru, ale otrzymują nowy wymiar dzięki interpretacji mistrza. – Nie mogę obronić tej sceny, jest niewiarygodna – mówi reżyser, omawiając koniec filmu, w którym opętany ksiądz Karras popełnia samobójstwo, aby tym samym zabić w sobie złego ducha. Co to oznacza? Może to następny element mitologii „Egzorcysty”?

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Venice Film Festival 2019

 

Ograniczenia wiekowe: 16+

 

reżyseria: Alexandre O. Philippe
scenariusz: Alexandre O. Philippe
obsada: William Friedkin
zdjęcia: Robert Muratore
montaż: David Lawrence
muzyka: Jon Hegel, Anthony Weeden
język: angielski
napisy: polskie