fbpx
DOKUMENTY 2020
SMUTNA ŻABA
  • Share :
SMUTNA ŻABA
STORY
image movie

SMUTNA ŻABA

(FEELS GOOD MAN)

dokument, komedia / USA / 2020 / 1h 32min

# dokumenty / memy / smutna żaba / media społecznościowe / Internet / narodziny gwiazdy / miłość / nadzieja / luz / tak jest fajnie / popkultura / prawdziwa historia / pepe power

LINK DO FILMU

 

 

Żaba Pepe to jedna z najpopularniejszych postaci w Internecie. Zadebiutowała w sieci na portalu MySpace w 2005 roku, jako jedna z bohaterek prześmiewczego niezależnego komiksu Matta Furiego „Boy’s Club #1”. Bohaterami komiksu były antropomorficzne postaci: Brett, Andy, Landwolf i żaba Pepe, która stała się ucieleśnieniem absurdalnego humoru, a wkrótce zaczęła żyć własnym życiem. Kilka lat później scena z zadowoloną z życia żabą Pepe, której towarzyszył tekst w dymku „Feels good, man” stała się pozytywnym internetowym memem.

Wszystko zmieniło się za sprawą agresywnej kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. W 2015 roku na obrazkowym forum 4chan, w dziale dyskusji politycznych zrzeszającym neonazistów, rasistów, seksistów, użytkownik Maldraw opublikował obrazek żaby Pepe z doczepioną peruką Trumpa i płotem granicznym odgradzającym ją od smutnych postaci w meksykańskich strojach. Od tej pory fani Trumpa z 4chana umiłowali sobie Pepe-Trumpa, który z bujną czupryną na tle amerykańskiej flagi trafił nawet na Twittera przyszłego prezydenta.

Sympatyczna postać zmieniła się w symbol nienawiści nadużywany przez skrajne środowiska nacjonalistyczne i prawicowe w USA i Europie. Film przedstawia historię Pepe i jej nieprawdopodobnej transformacji w skrajnie prawicową ikonę Internetu. W filmie pojawia się jej twórca Matt Furie, który przez wiele miesięcy próbował przywrócić dobre imię swojej postaci, prowadząc kampanię #SavePepe, ale ostatecznie zmuszony został do jej uśmiercenia. Film jest również trafnym portretem współczesnego Internetu i otaczającej nas audiowizualnej kultury, w której znaczenia obrazów mogą nagle i nieoczekiwanie zmieniać się pod wpływem manipulacji, której wszyscy podlegamy.

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Sundance Film Festival 2020

 

Ograniczenia wiekowe: 12+

 

reżyseria: Arthur Jones
scenariusz: Giorgio Angelini, Matt Furie, Arthur Jones, Aaron Wickenden
obsada: Robert Barnes, Samantha Bee, Jeremy Blackburn
zdjęcia: Giorgio Angelini, Kurt Keppeler, Guy Mossman, David Usui
montaż: Drew Blatman, Katrina Taylor, Aaron Wickenden
muzyka: Ari Balouzian, Ryan Hope
język: angielski
napisy: polskie