fbpx
GIRL POWER
M.F.A.
  • Share :
M.F.A.
M.F.A.
M.F.A.
STORY
image movie

thriller / USA / 2017 / 95’
# rape and revenge / przemoc / girl power / polska premiera
ograniczenia wiekowe: 16 +
23.09 (sobota) / godz. 17:15 / Sala Widowiskowa / KUP BILET (10 zł)
KUP KARNET

Śmierć za gwałt.

Noelle to studentka kierunku artystycznego, która stara się odnaleźć środki własnej ekspresji. Pewnego dnia zostaje zgwałcona przez innego studenta. Straumatyzowana i targana emocjami dziewczyna stawia w końcu czoła swemu prześladowcy. Dochodzi do sprzeczki, w trakcie której chłopak przypadkowo ponosi śmierć. Później Noelle usilnie stara się wrócić do normalności. Tylko do czasu jednak, gdy odkrywa, że nie ona jedyna na kampusie padła ofiarą przemocy na tle seksualnym. Koncepcja bezwzględnej kary, która miałaby spotkać sprawców, staje się inspiracją, na którą tak długo czekała. Bierze więc sprawy we własne ręce.

Zatem mamy tu swego rodzaju rape and revenge, który tylko przez jakiś czas przebiega według ram wyznaczonych przez gatunek. Trauma, szok, alienacja, ale również zemsta tylko do pewnego momentu są osobistą sprawą Noelle. Wkrótce bowiem zarówno ból jak i wendeta się uniwersalizują, są wyniesione przez nią do poziomu ogółu. Od teraz wymierza sprawiedliwość na kampusie, zabijając w imieniu nie tylko swoim ale i wszystkich skrzywdzonych dziewczyn, które nie mają siły by zadbać o swoje prawa.
Według Noelle (w tej roli Francesca Eastwood, córka Clinta Eastwooda), jedyna możliwość przepracowania traumy tkwi w usunięciu tego, który ją wywołał.  Krwawa ścieżka, na którą wstępuje, by odwrócić relację kata i ofiary, staje się jednocześnie i swoistą terapią i sposobem przywrócenia równowagi w rzeczywistości społecznej.
M.F.A. w odróżnieniu od wielu filmów spod znaku zemsty, nie korzysta z przeestetyzowanej konwencji, nie ucieka się też do komiksowych rozwiązań, skrótów fabularnych i myślowych. Sprawa jest tu potraktowana poważnie. Śmiertelnie poważnie. POLSKA PREMIERA.

PREMIERA: South by Southwest Film Festival 2017

reżyseria: Natalia Leite
scenariusz: Leah McKendrick
zdjęcia: Aaron Kovalchik
montaż: Phil Bucci
muzyka: Sonya Belousova
obsada: Francesca Eastwood, Clifton Collins Jr., Michael Welch, Andrew Caldwell, Leah McKendrick, Peter Vack, David Sullivan, Mike C. Manning
producenci: Leah McKendrick, Shintaro Shimosawa, Mike C. Manning
produkcja: A Villainess Production In Association, GTEProductions, Syncretic Entertainment
właściciel praw: Visit Films, Dark Sky Films
język: angielski
napisy: polskie