fbpx
CULT CLASSICS 2017
TO
  • Share :
TO
STORY
image movie

horror / USA, Kanada / 1990 / 3h12min
# klaun / strach / kultowy
19.09 (wtorek) / godz.20:55 / Sala Widowiskowa / WSTĘP WOLNY

TO jest wszystkim, czego kiedykolwiek się bałaś.

Amerykańska sielanka pewnego małego miasteczka zostaje brutalnie zniszczona, gdy demoniczna istota w postaci upiornego klauna porywa i zabija dzieci. Siedmioro przyjaciół postanawia stawić czoła złej sile. Niestety po 30 latach ich najgorszy koszmar powraca. Teraz, już jako dojrzali ludzie, muszą stawić czoła źródłu swych dziecięcych lęków i załatwić sprawę raz na zawsze.

„To” jest jedną z najsłynniejszych i najbardziej przerażających powieści Stephena Kinga, która została przeniesiona na srebrny ekran w 1990 roku. I być może właśnie z uwagi na środek przekazu jest horrorem dość nietypowym. Bo choć mało tu krwi i przemocy, strachu jest co niemiara. Ogromna w tym zasługa Tima Curry’ego, odtwórcy głównej roli, którego występ jest bardzo sugestywny, tak samo jak charakteryzacja, która była na tyle dobra, że podobno aktorzy i cała ekipa filmowa starali się go na planie filmowym unikać.
Choć jak na film jest dość długi (ponad 3 godziny), w ogóle się nie dłuży się i trzyma w napięciu.

reżyseria: Tommy Lee Wallace
scenariusz: Stephen King , Tommy Lee Wallace, Lawrence D. Cohen
zdjęcia: Richard Leiterman
montaż: David Blangsted, Robert F. Shugrue
muzyka: Richard Bellis
obsada: Tim Curry, Richard Thomas, Annette O’Toole, John Ritter, Harry Anderson, Dennis Christopher, Tim Reid, Richard Masur
język: angielski
napisy: polskie