fbpx
WTF 2021
TITANE
  • Share :
TITANE
STORY
image movie

# WTF / przemoc / seks / krew / morderstwa / samochody / taniec / miłość / oddanie / ciąża / smar / rodzina / tajemnice / samotność

 

TITANE

dramat, thriller psychologiczny, science fiction, horror / Francja, Belgia / 2021 / 1h 48min

 

Gdy miłość wrzuca wyższy bieg

Alexia w dzieciństwie przeżyła wypadek samochodowy, który zakończył się umieszczeniem w jej głowie tytanowej płytki. Widoczna blizna na skroni nie jest jedyną pozostałością po zabiegu – w psychice dziewczyny zachodzą nieodwracalne zmiany, które rzucą cień na jej dorosłe życie. Trudno bowiem oczekiwać normalności od dziewczynki, która wychodząc ze szpitala, zamiast ojca i matki przytula samochód. Rodzice już się domyślają, że przyszłość ich córki będzie daleka od wszelkich standardów. Nie zdawali sobie jednak sprawy jak bardzo! Alexia, jako dorosła kobieta, jest tancerką w klubie motoryzacyjnym, a w wolnych chwilach bez mrugnięcia okiem zabija kolejne spotkane osoby. Gdy licznik jej ofiar osiąga liczbę, która zaczyna niepokoić opinię publiczną oraz policję, Alexia musi się ukryć. Pod wpływem szalonego pomysłu, który mógłby zrodzić się jedynie w szarganym umyśle skrytym pod tytanową płytką, postanawia podszyć się pod zaginionego przed laty chłopca i w nowej roli wrócić do „swojego ojca” – załamanego kapitana straży pożarnej. Plan staje się jeszcze trudniejszy do wykonania, gdy dziewczyna zdaje sobie sprawę, że jej ciało ulega niepokojącym zmianom. Okazuje się, bowiem, że Alexia po dzikiej przejażdżce w podrasowanym Cadillacu zaszła w ciążę z… samochodem – w tym momencie nawet Christine mięknie pasek rozrządu.

Julia Ducournau – francuska reżyserka i scenarzysta, która ma na swoim koncie krwiste „Mięso” – powraca z kolejnym szokującym tytułem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. „Titane” to filmowa wysokooktanowa przejażdżka, która zaskakuje kolejnymi fabularnym zakrętami oraz popuszczonymi twórczymi hamulcami. Dzieło Docournau obiera nietypową międzygatunkową trasę, zabierając nas w rejony body horroru, transhumanizmu oraz cyberpunku, pozwalając przyjrzeć się kilku bezwzględnym morderstwom, by ostatecznie zwolnić w samym środku dramatu psychologicznego o wyniszczającej samotności oraz desperackiej potrzebie bliskości.

 

reżyseria: Julia Ducournau
scenariusz: Julia Ducournau
obsada: Agathe Rousselle, Vincent Lindon, Garance Marillier i inni
zdjęcia: Ruben Impens
montaż: Jean-Christophe Bouzy
muzyka: Séverin Favriau, Fabrice Osinski, Stéphane Thiébaut, Jim Williams
język: francuski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Cannes Film Festival 2021

Ograniczenia wiekowe: 16+