fbpx
Wykład 2017
Strzelając śmiechem, czyli zjawisko slasherów
  • Share :
Strzelając śmiechem, czyli zjawisko slasherów
STORY
image movie

Strzelając śmiechem, czyli zjawisko slasherów.

Marta Płaza

ZAREZERWUJ BEZPŁATNY BILET

 

 

środa (14 września), godz. 17:30

“Postmodernistyczne slashery prowadzą nieustanny dialog z tradycją, przywołując swoich poprzedników z lat 70 i 80. Hiperbolizują reguły i styl podgatunku, zagęszczają i uwydatniają jego istotne cechy, tworząc tym samym pastisz”.

Zabawa formą, skrócenie dystansu między twórcą, a widzem, posługiwanie się groteską, interpretowanie znanych tropów na nowo – Filmy te stanowią punkt zwrotny na gruncie kina grozy, które jako odpowiedź na przesycenie gatunku obrazami o podobnej treści, postanowiło posłużyć się humorem, zmieniając tym samym sposób kreowania przemocy na ekranie.

W ramach prelekcji zostanie przeanalizowane zjawisko slasherów postmodernistycznych, pod kątem znalezienia odpowiedzi na pytanie: czy są one dowodem na wyczerpanie formy gatunku czy może jej ponownej interpretacji?

 

Marta Płaza – absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa. Na co dzień pracuje z ludźmi, po godzinach w internetach zastanawia się głośno nad ich mrocznym obliczem. Miłośniczka kampu, kiczu i tandety, szczególnie filmowej. Żyje grozą odkąd w wieku 12lat spod kołdry obejrzała film “Omen”, a dzięki “Z archwium X” przekonała się jak bardzo przerażająca może być muzyka filmowa.