fbpx
Wykład 2017
Jaki wpływ na widza, mają brutalne obrazy przemocy kina gore
  • Share :
Jaki wpływ na widza, mają brutalne obrazy przemocy kina gore
STORY
image movie

Jaki wpływ na widza, ma percypowanie brutalnych obrazów przemocy kina gore.
Marta Płaza i Gracja Grzegorczyk

ZAREZERWUJ BEZPŁATNY BILET
czwartek (15 września), godz. 17:30

Seksualne dewiacje, przemoc, brutalność, przekraczanie granic. Ciemne strony życia, a zarazem dominanty kompozycyjne, najmroczniejszej strony kina. Ciekawość i chęć sięgania po nieco grzeszne przyjemności, wpływały na zainteresowanie kinem gore. To właśnie ta, skrajnie brutalna odmiana horroru, stała się przestrzenią najbardziej otwartą na wszelkie eksperymenty, których głównym założeniem było zintensyfikowanie przeżyć widza do maksimum. Widownia kina grozy pragnęła z wygodnego fotela doświadczyć (choć nie na własnej skórze) najmroczniejszej strony życia. Dlaczego i jak filmowa przemoc staje się fetyszem? Jakie najbardziej skryte pragnienia znajdują swoje ujście na gruncie kina gore? Oraz jaki wpływ na widza, ma percypowanie brutalnych obrazów przemocy. Prelekcja stanie się sposobem na znalezienie odpowiedzi na te i wiele innych pytań z pogranicza psychologii i kina.

 

Marta Płaza – absolwentka dziennikarstwa i filmoznawstwa. Na co dzień pracuje z ludźmi, po godzinach w internetach zastanawia się głośno nad ich mrocznym obliczem. Miłośniczka kampu, kiczu i tandety, szczególnie filmowej. Żyje grozą odkąd w wieku 12lat spod kołdry obejrzała film “Omen”, a dzięki “Z archwium X” przekonała się jak bardzo przerażająca może być muzyka filmowa.

 

Gracja Grzegorczyk – filmowiec z zamiłowania, radiowiec z przypadku. Magister socjologii ze specjalnością antropologia kulturowa. Na chwilę obecną pisze doktorat na temat bardzo złych filmów w kontekście kinofilii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracowała dla portalu: NaEkranie oraz moviesroom.pl Prywatnie wielka miłośniczka horrorów i filmów klasy B do Z. W wolnych chwilach rysuje, jeżdzi na deskorolce i czyta klasykę XIX wieku.