fbpx
STRACH I TERROR 2022
POGOŃ
  • Share :
POGOŃ
STORY
image movie

# strach i terror / brytyjski / arystokracja / polowanie / dres / strój do jazdy konnej / ucieczka / klasizm / tylko w kinie / polska premiera

 

POGOŃ / HOUNDED

horror, thriller / Wielka Brytania / 2022 / 1 h 34 min

 

Arystokracja się bawi

„Pogoń” to historia szajki rabusiów – trzech młodych mężczyzn i dziewczyny. Pewnej nocy wpadają w ręce właścicieli rezydencji, którą właśnie próbowali obrabować. Ale zamiast na posterunku policji, kończą na rubieżach majątku, wywiezieni przez zblazowanych arystokratów, którzy postanawiają ze złodziejami zagrać w grę. Zasady są proste: ten, kto przeżyje polowanie, wygrywa. Dzieciaki, które i tak dostały już od życia w kość, ścigane przez psy gończe i jadących wierzchem maniaków, muszą przekroczyć wszystkie swoje granice by nie stać się trofeum i porożem na ścianie. A oprócz strachu, dojmującego bólu i upokorzenia, będą musiały znosić też pogardliwe komentarze „myśliwych”, dla których czwórka rabusiów to podludzie, członkowie „klasy robotniczej”, która wszystko ma podetknięte pod nos, a i tak wyciąga ręce po to, co do niej nie należy.

Motyw wielkiego polowania bardziej uprzywilejowanych na tych uznawanych przez nich za zbędnych, obecny jest w kinie niemal od jego początków. W 1932 roku premierę miał film grozy „Hrabia Zarow” („The Most Dangerous Game”), w którym demoniczny bogacz polował dla sportu na pasażerów jachtu, którzy utknęli na jego wyspie. Od tamtej pory Hollywood wypluło z siebie niezliczone wariacje na ten temat („Nieuchwytny cel”, „Gra o przetrwanie”, „Predator” czy niedawne „Polowanie”). Temat polowania daje twórcom okazję do poruszenia niewygodnych tematów społecznych, zastanawiania się nad tym, która szykanowana grupa została przez ogół zepchnięta na margines. I nie inaczej jest w „Pogoni”, debiutanckim thrillerze Tommy’ego Bouldinga, który w swym pierwszym filmie temat polowania i „niebezpiecznej gry” brawurowo odświeżył, łącząc makabrę i napięcie z komentarzem społecznym na temat brytyjskiego klasizmu i podejścia do imigrantów.

W „Pogoni” akcja nie zwalnia nawet na chwilę, a groteska umiejętnie zmiksowana jest tu z napięciem. Wrażenie robią też kreacje aktorskie Malachiego Pullara-Latchmana, Nobusego Jnra, Hannah Traylen i Rossa Colesa, którzy wcielają się w rabusiów rzuconych wyższej klasie na pożarcie. Na osobną wzmiankę zasługuje Samantha Bond – w roli przywódczyni żądnych krwi arystokratów. To nietypowa dla niej rola, bo kojarzona jest raczej z Miss Moneypenny, w którą wcieliła się w Bondach z Pierce’em Brosnanem, a także z licznymi filmami i serialami kostiumowymi, w których nie jest ani trochę krwiożercza. Obsadzenie jej w „Pogoni” było strzałem w dziesiątkę.

 

reżyseria: Tommy Boulding
scenariusz: Ray Bogdanovich, Dean Lines
obsada: Samantha Bond, Malachi Pullar-Latchman, Nobuse Jnr, Hannah Traylen, Ross Coles
zdjęcia: Martyna Knitter
montaż: Tommy Boulding
muzyka: Abi Wade, Joel Wells
język: angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Fright Fest 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WROCŁAW

BILET WARSZAWA