fbpx
STRACH I TERROR 2022
RODZINNA KOLACJA
  • Share :
RODZINNA KOLACJA
STORY
image movie

# strach i terror / dieta / Austria / ziemniaczki zostaw zjedz mięsko / fitness / kulinaria / odludzie / szopa / folk / Wielkanoc / skórowanie / dojrzewanie / minimalizm / jedzonko / co dzisiaj na obiad / zostańmy weganami / tylko w kinie / polska premiera

 

RODZINNA KOLACJA / FAMILY DINNER

horror / Austria / 2022 / 1 h 37 min

 

Klaustrofobiczna opowieść o głodzie

Bohaterką „Rodzinnej kolacji” jest zakompleksiona 15-letnia Simi, która czuje się gruba, a w desperacji postanawia prosić o pomoc w zbiciu wagi ciotkę Claudię – byłą żonę swego wujka, szanowaną w całym kraju dietetyczkę i ekspertkę od gotowania. Tuż przed Wielkanocą Simi przyjeżdża do domu krewnej by błagać ją o wskazówki.

Ciotka mieszka na odludziu, z nowym mężem i nastoletnim synem. Atmosfera w domu jest i tak już mocno lodowata, a wizyta Simi sprawia, że temperatura spada jeszcze o kilka stopni. Nastolatka jest jednak zdeterminowana. Początkowo Claudia odmawia pomocy, w końcu jednak zgadza się wziąć Simi pod swoje skrzydła. Zaczyna od radykalnego posunięcia – w czasie rodzinnej kolacji podaje wszystkim kusząco pachnące danie, ale przed Simi zabiera talerz. Dziewczynka nie protestuje ufając, że ciotka wie co robi. Szybko orientuje się, że rodzina ciotki jest mocno wypaczona. A jedzenie jest dla niej niemal religijnym rytuałem.

„Rodzinna kolacja” to jeden z lepszych filmowych debiutów w świecie kina grozy w ostatnich latach. Austriacki reżyser Peter Hengl zrealizował film intensywny i minimalistyczny jednocześnie, coś pomiędzy horrorem folkowym a bolesną satyrą dotykającą naszej obsesji na punkcie jedzenia. „Rodzinna kolacja” wywołuje niepokój i napięcie, ale robi to oszczędnymi środkami – tak dobrze, że trudno określić kiedy właściwie zaczyna się prawdziwy horror. Ciotka Claudia manipuluje Simi po mistrzowsku, wykorzystując pragnienie dziewczyny by schudnąć, ani razu jednak nie sprawiając wrażenia, że ma nie po kolei w głowie – racjonalna i elegancka wpędza dziewczynę w kolejne kompleksy, a na twarzy ma wciąż wyrozumiały uśmiech. Atmosfera jednak gęstnieje z każdą sceną, a żołądek widza zaciska się w coraz mocniejszy supeł aż do samego finału, dzięki subtelnym aluzjom i coraz silniejszym tarciom między bohaterami.

„Rodzinna kolacja” to nie tylko horror. To też opowieść o dojrzewaniu, również seksualnym. Simi chce być szczuplejsza, bo pragnie podobać się mężczyznom. Nocami, kiedy wygłodzonej wreszcie udaje się zasnąć, śni o mężu ciotki, który napastuje ją w pobliżu pustej lodówki przekonując, że jest piękna. Reżyserowi udaje się utrzymać widza w niepewności przez cały film sprawiając, że do końca zastanawia się czy Claudia jest niezrównoważona, czy może Simi z głodu traci kontakt z rzeczywistością. Finał odpowiedzi na to pytanie podaje na talerzu.

 

reżyseria: Peter Hengl
scenariusz: Peter Hengl
obsada: Nina Katlein, Pia Hierzegger, Michael Pink, Alexander Sladek
zdjęcia: Gabriel Krajanek
montaż: Sebastian Schreiner
muzyka: Peter Kutin
język: niemiecki
napisy: polskie i angielskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Tribeca Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WROCŁAW

BILET WARSZAWA