fbpx
DOKUMENTY 2022
HISTORIA METALU I HORRORU
  • Share :
HISTORIA METALU I HORRORU
STORY
image movie

# dokumenty / metal / horror / Michael Berryman / legendy / ikony / kult / muzyka / Alice Cooper / Megadeth / Rob Zombie / Dave Mustaine / Korn / Jonathan Davis / Tom Savini / Gwar / John Carpenter / Linnea Quigley / Sid Haig / Kane Hodder / Bill Moseley Doug Bradley / Gunnar Hansen / Dani Filth / Don Dokken / tylko w kinie / polska premiera

 

HISTORIA METALU I HORRORU / THE HISTORY OF METAL AND HORROR

dokument / USA / 2021 / 1 h 40 min

 

Strasznie dobra muzyka

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak często fani mocnych brzmień oglądają horrory, a wielbiciele kina grozy słuchają metalu? Dokument “Historia metalu i horroru” wyjaśni skąd to połączenie. A przy okazji zabierze widzów w podróż po historii kina grozy. Nie spodziewajcie się jednak nudnego repetytorium z dziejów horroru. “Historia metalu i horroru” to produkcja zrobiona z miłością do kina i muzyki. I to nie tylko miłością jej twórców. Przed kamerą usiadło tu tak wiele gwiazd kina i muzyki, że z każdą kolejną gadającą głową będzie się wydawało, że nie może być lepiej. O swoich ulubionych horrorach opowiadają m.in. legendarny reżyser John Carpenter (“Christine”, “The Thing”, “Mgła”, “Książę ciemności”), królowa krzyku Linnea Quigley, ikona rocka Alice Cooper, muzyk-reżyser Rob Zombie, Tom Savini, Dave Mustaine (frontman zespołu Megadeth), Jonathan Davis z Korn, ikony horroru Kane Hodder, Bill Moseley, Gunnar Hansen, gwiazdy muzyki Don Dokken, Dani Filth i kilkadziesiąt innych legendarnych postaci. Przewodnikiem po świecie ostrej muzyki i kina grozy jest tu Michael Berryman, jedna z najbardziej znanych twarzy kina grozy, człowiek, który przeraża kolejne pokolenia w filmach “Wzgórza mają oczy” czy “Bękarty diabła”.

Oglądając “Historię metalu i horroru” trudno nie poczuć więzi z jego bohaterami. Wychowywaliśmy się na tych samych filmach, to samo nie pozwalało nam zasnąć. Bez względu na to, czy były to gigantyczne mrówki, czy potworna scena zdejmowania twarzy z “Ducha”, łączy nas zamiłowanie do odkrywania mrocznej ludzkiej natury, konfrontowania się z lękami. To sprawia, że ikony filmu i muzyki występujące w filmie wydają się jeszcze bliższe.

Film zdobył już ponad dwadzieścia statuetek na festiwalach filmowych na całym świecie. To zapewne dopiero początek, bo reżyser i scenarzysta Mike Schiff zrobił coś, co twórcom dokumentów udaje się bardzo rzadko, a właściwie wcale.

Zaraził swoich rozmówców entuzjazmem, a oni podają go dalej nam – widzom.

 

reżyseria: Mike Schiff
scenariusz: Mike Schiff
obsada: John Carpenter, Tom Savini, Alice Cooper, Rob Zombie, Dani Filth, Jonathan Davis i inni
język: angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Popcorn Frights Film Festival 2021

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WARSZAWA

KARNET WARSZAWA