fbpx
STRACH I TERROR 2022
CANDY LAND
  • Share :
CANDY LAND
STORY
image movie

# strach i terror / slasher / horror / mania religijna / sex workers / exploitation / splatter / William Baldwin / LGBT / ciężarówki / motel / Biblia / przyjaźń / tylko w kinach / polska premiera

 

CANDY LAND

horror, thriller / USA / 2022 / 1 h 33 min

 

Seks za pieniądze i religijna mania

Mówią na siebie „lot lizards”, bo tak potocznie określa się ich w USA. Są grupą sex-workersów, zarabiających na życie szybkim seksem w obskurnych toaletach, we wnętrzach pachnących potem ciężarówek, w niedoświetlonych pokojach taniego motelu. Ich świat skurczył się do postoju dla samochodów, gdzieś tam na amerykańskich bezdrożach, skąd wszędzie jest daleko, a najdalej do spokojnego, stabilnego życia.

Sadie, Riley, Levi i Liv traktują swoje ciała użytkowo, a seks za pieniądze to dla nich najprostszy sposób na przeżycie. Codziennie narażają się na niebezpieczeństwa, ale czuwają nad sobą nawzajem w imię przyjaźni. Kiedy w toaletach na parkingu dla ciężarówek odkrywają zmasakrowane ciało jednego z kierowców, dociera do nich, że gdzieś w pobliżu czai się szaleniec. Morderca najpierw pozbawia życia płacących za seks klientów, ale z czasem obiera sobie za cel także i sex-workersów. Zatem gdy na parkingu znajdują niewinną Remy, uciekinierkę z religijnego kultu, postanawiają się nią zaopiekować.

„Candy Land” to krwawy horror nawiązujący do tradycji kina exploitation i amerykańskich slasherów z lat 70. i 80. Podobnie jak najsłynniejsze produkcje z tego nurtu, też bierze na warsztat ważny społecznie temat – w tym wypadku jest to problem prostytucji nastolatków i młodych ludzi w USA – i opowiada o nim w konwencji krwawej jatki. Jest brutalnie, krew leje się strumieniami, a film pokazuje to wszystko od środka. Czasami widz może mieć wrażenie, że jest za blisko. Kamera nie odwraca się od sugestywnych scen śmierci, a wręcz przeciwnie – robi długie zbliżenia na jej paskudne oblicze.

John Swab – reżyser i scenarzysta „Candy Land” – to twórca nagradzany na festiwalach na całym świecie. W swoim najnowszym filmie zebrał imponującą obsadę: aktorów i aktorki, którzy nie boją się grać śmiałych ról na przekór swoim wizerunkom. Szczególnie rewelacyjny jest tu William Baldwin jako szeryf Rex – stróż prawa ukrywający swoją queerową seksualność, drażniący i jednocześnie kochający długowłosego Leviego. Sam Quartin („Straceńcy” Swaba) z dużą wrażliwością wciela się w Sadie, która staje się dla Remy przewodniczką po brudnym świecie seksu za pieniądze. A Owen Campbell („X” oraz pokazywane na Splat!FilmFest w 2020 roku „Moje serce bije tylko, gdy mu każesz”) jest w roli Leviego poruszający i bezbronny. W filmie grają także: Eden Brolin (córka Josha Brolina, znana m.in. z serialu „Yellowstone”) oraz Guinevere Turner (aktorka i autorka scenariusza do kultowego „American Psycho”). Jako Remy wystąpiła hipnotyzująca Olivia Luccardi, znana także z „Coś za mną chodzi”.

„Candy Land” to film trudny, nie ukrywający przed widzem brzydoty seksu za pieniądze i beznadziei jaka otacza młodocianych pracowników seksualnych. Przemoc jest tu obrazowa i paskudna, ale ma sens: Swab wykorzystuje ją by pokazać widzom jak groźny jest świat płatnego seksu i religijnej manii. I nie ocenia swoich głównych bohaterów. Nie jest to moralitet, a brutalne kino z inteligentnym scenariuszem. Fani krwawych filmów na pewno je docenią.

 

reżyseria: John Swab
scenariusz: John Swab
obsada: Olivia Luccardi, Eden Brolin, Sam Quartin, Owen Campbell, William Baldwin
zdjęcia: Will Stone
muzyka: David Sardy
montaż: Andrew Aaronson, John David Allen
język: angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Locarno Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 18+

BILET WARSZAWA