fbpx
STRACH I TERROR 2019
BACURAU
  • Share :
BACURAU
STORY
image movie

BACURAU

dramat / Brazylia, Francja / 2019 / 2h 11min

# strach i terror / społeczność / przemoc / czarny humor / intryga / morderstwa / tajemnica

 

Nie zadzieraj z Bacurau!

 

Bliżej nieokreślona przyszłość. Do Bacurau – niewielkiej wioski znajdującej się na nieurodzajnych terenach brazylijskiej prowincji – przyjeżdża Teresa, by pożegnać swoją zmarłą babcię. Kobieta szybko zauważa to, w jak ciężkiej sytuacji znajdują się mieszkańcy wioski. Zmagają się oni z biedą, brakiem dostępu do bieżącej wody i skorumpowanym politykiem. Na dodatek z czasem w telefonach znika sygnał, a ciężarówka dostarczająca wodę pitną dociera podziurawiona przez pociski. To jednak dopiero początek trudności. W wiosce zaczynają dziać się jeszcze bardziej niepokojące rzeczy. Bacurau zupełnie znika z mapy, zostaje odcięte od cywilizacji, a w okolicy pojawia się grupa podejrzanych ludzi. Kolejni mieszkańcy zaczynają ginąć, a inni myślą o ucieczce. Serca społeczności wypełnia jednak lokalny patriotyzm. Myślicie, że nie powinno się zadzierać z Teksasem? Zobaczcie, jak kończą ci, którzy zadzierają z Bacurau!

Tytułowe Bacurau wygląda początkowo jak zupełnie przeciętna wioska zmagająca się z problemami Trzeciego Świata. Jednak im dłużej przebywamy w tej spokojnej mieścinie, tym wyraźniej dociera do nas, że Bacurau zmaga się z kwestiami, które dotyczą całego współczesnego świata. Reżyserski duet miesza polityczny manifest, komedię absurdu, thriller, western oraz kino faktu. Jest tu nietuzinkowa intryga, zaskakująca przemoc i czarny humor, które tworzą mieszankę początkowo niejasną, jednak wciągającą, hipnotyzującą i zmuszającą do przemyśleń. „Bacurau” to obraz brazylijskiej społeczności opowiedziany w iście tarantinowskim stylu.
W filmie można odnaleźć liczne nawiązania i ukryte smaczki. Szkoła znajdująca się w Bacurau nosi nazwę „João Carpinteiro”, co można przetłumaczyć jako „John Carpenter”, którego wielkim fanem jest Kleber Mendonça Filho. Natomiast w jednej ze scen wymieniane imiona mieszkańców odnoszą się do prawdziwych postaci istotnych dla historii Brazylii, jak np. Marielle Franco – działaczka na rzecz praw obywatelskich zastrzelona w 2018 roku przez dwójkę byłych policjantów.

ŚWIATOWA PREMIERA: Cannes Film Festival 2019

Ograniczenia wiekowe: 15+

 

LUBLIN: 9.12 (poniedziałek) / 19.00 / Kino CK / KUP BILET

WARSZAWA: 2.12 (poniedziałek) / 19.00 / Kinoteka sala 1 / KUP BILET

 

reżyseria: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho
scenariusz: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho
obsada: Barbara Colen, Thomas Aquino, Silvero Pereira, Thardelly Lima, Udo Kier
zdjęcia: Pedro Sotero
montaż: Eduardo Serrano
muzyka: Mateus Alves, Tomaz Alves Souza
język: angielski, portugalski
napisy: polskie