fbpx
FANTASTYCZNIE 2021
AFTER BLUE: PRZEKROCZYĆ BŁĘKIT
  • Share :
AFTER BLUE: PRZEKROCZYĆ BŁĘKIT
STORY

# fantastycznie / przyszłość / apokalipsa / jaskrawe kolory / obca planeta / wyzwolenie / miłość / seks / seksualność / przemoc / pościg / western / niezwykłe krajobrazy / science fiction / retro / fantasy / surrealizm / Agata Buzek / polska premiera

 

AFTER BLUE: PRZEKROCZYĆ BŁĘKIT

(AFTER BLUE)

fantasy, science fiction, western / Francja / 2021 / 2h 7min

 

Pewnego razu na surrealistycznym zachodzie

 

Wyobraźcie sobie napaloną „Niekończącą się opowieść” na oparach LSD, która wchodzi właśnie w namiętny romans z westernem, „Mad Maxem” oraz „Ciemnym kryształem”. Śmiało… I tak nie przygotuje to was na podróż po dzikich ostępach After Blue.

 

Odległa, bliżej nieokreślona przyszłość. Ziemia została zniszczona, a resztki ludzkości przeniosły się na planetę zwaną After Blue. Nowy dom okazał się jednak niezbyt gościnnym miejscem – przynajmniej dla części populacji. Mężczyźni, niezdolni do życia w zastałych warunkach, szybko wyginęli. Ocalałe kobiety stworzyły własne społeczności i rozpoczęły życie zgodne z zasadami, które mają zapobiec kolejnej niedorzecznej samozagładzie. Niegościnną, toksyczną i nieujarzmioną planetę poznajemy dzięki Roxy – wyobcowanej nastolatce, przezywanej przez współplemieńców Toxic. Dziewczyna pewnego dnia trafia na wystającą z piachu głowę błagającą o pomoc. Tajemnicza Kate Bush (Agata Buzek) w zamian za wyciągnięcie z pułapki obiecuje spełnić trzy najskrytsze życzenia Roxy. Pierwsze z nich to wysłanie do diabła rówieśniczek uprzykrzających jej życie. Śmierć nastolatek nie zostaje jednak niezauważona – Roxy wraz z matką Zorą muszą wziąć odpowiedzialność za zbrodnie. Matka i córka rozpoczynają odyseję prowadzącą przez niegościnne i toksyczne zakątki planety, by odnaleźć niebezpieczną Kate Bush i wymierzyć jej sprawiedliwość. W imię ducha wspólnoty!

 

„After Blue” to surrealistyczna filmowa fantazja łącząca w sobie klimat mrocznego oldschoolowego fantasy, westernu science fiction, toksycznych postapokaliptycznych krajobrazów oraz erotycznego snu po halucynogenach. Świat, w który zabiera nas Bertrand Mandico – francuski reżyser eksperymentalnych filmów krótkometrażowych – to miejsce dziwne, niepokojące, tętniące nieokiełzanym pożądaniem oraz trudne do jakiegokolwiek skategoryzowania. Klasyczna historia o pogoni za przestępcą okazuje się niepokojącym tripem, zrodzonym w gorączkowej ekstazie. Scenografia oraz kolorystyka utrzymana w estetyce retro, połączona z niejasnymi ramami czasowymi, tworzą wizję przyszłości przesiąkniętą przeszłością. Film balansuje na granicy horroru, komedii, bajki Disneya oraz hipnotyzującej seksualności. To obraz, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

 

reżyseria: Bertrand Mandico
scenariusz: Bertrand Mandico
obsada: Paula-Luna Breitenfelder, Elina Löwensohn, Agata Buzek, Anaïs Thomas i inni
zdjęcia: Pascale Granel
montaż: George Cragg, Laure Saint-Marc
muzyka: Pierre Desprats
język: francuski, angielski, polski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Locarno Film Festival 2021

Ograniczenia wiekowe: 16+