fbpx
FANTASTYCZNIE 2021
NOCNI ŁOWCY
  • Share :
NOCNI ŁOWCY
STORY
image movie

# fantastycznie / dramat / przyszłość / matczyna miłość / poświęcenie / dystopia / postapo / kolonializm / polska premiera

 

NOCNI ŁOWCY / NIGHT RAIDERS

dramat, science fiction / Kanada, Nowa Zelandia / 2021 / 1h 37min

Koszmar przyszłości zapisany w naszej przeszłości

Niedaleka przyszłość. Ameryka Północna przestała być centrum wolności. Amerykański sen się skończył – teraz pozostał totalitarny koszmar w licznych odcieniach szarości. Po niszczycielskiej wojnie, która przetoczyła się przez Stany Zjednoczone i Kanadę, nic już nie wygląda tak samo. Wojska okupacyjne przejęły całkowitą kontrolę nad społeczeństwem, a jednym z działań nowego ładu jest odbieranie dzieci rodzicom oraz umieszczanie ich w obozach przymusowej edukacji, gdzie staną się zaprogramowaną własnością państwa. Niska nie zgadza się na taką bezczelność władzy – jako jednostka pozornie bezsilna wobec reżimu stawia nieustanny opór, napędzana matczyną miłością silniejszą od murów i oddziałów policji. Od kilku lat ukrywa się wraz z córką w lasach. Niestety życie na łonie natury bywa równie piękne co ciężkie, a na dodatek obfituje w niespodzianki. Gdy 11-letnia Waseese wpada we wnyki, w powietrzu roznosi się nie tylko echo zatrzaskującej się pułapki – swoje szpony na kobietach zacisnęło także ponure przeznaczenie. Niska musi podjąć trudną decyzję – czy pozwoli umrzeć ukochanej córce z powodu nasilającej się choroby, czy da jej szanse na przeżycie, oddając ją w ręce państwa. Matka wybiera życie. Nie ma jednak zamiaru się poddać i wkrótce łączy siły z grupą bojowników, by uwolnić Waseese… Czas jednak ucieka, a jej córka już niedługo może skończyć z całkowicie wypranym mózgiem.

„Night Raiders” – pełnometrażowy debiut Danis Goulet – to klimatyczny thriller science fiction przedstawiający poruszającą walkę o przyszłe pokolenia, suwerenność oraz poczucie solidarności. Utalentowana reżyserka oraz twórczyni kilku docenionych filmów krótkometrażowych, pod płaszczykiem klimatycznego dramatu z elementami kina akcji, przemyca jeden z najważniejszych dla Kanady tematów ostatnich lat. Jej produkcja w wyrazisty i bezceremonialny sposób odnosi się do sytuacji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy doświadczyli na własnej skórze dystopijnych realiów, zanim te stały się chwytliwym tematem kolejnych kinowych produkcji. W historii wyraźnie rozbrzmiewają echa przymusowej asymilacji dzieci, którą podejmowały siły kolonizatorskie w Kanadzie, USA, Australii oraz innych krajach naszego globu. Wspomnienia okrutnej przeszłości czynią z „Night Raiders” film przejmujący nie tylko warstwą fabularną, brutalnością i niepokojącym klimatem, ale przede wszystkim swoim drugim dnem. Goulet zwraca uwagę na okrucieństwo prawdziwego życia, nie epatując przy tym cierpieniem, a pozwalając mu właściwie wybrzmieć.

 

Jednym z producentów wykonawczych filmu jest Taika Waititi – współtwórca i odtwórca jednej z ról w mockumencie „Co robimy w ukryciu?” oraz reżyser i scenarzysta filmu „Jojo Rabbit”.

reżyseria: Danis Goulet
scenariusz: Danis Goulet
obsada: Elle-Máijá Tailfeathers, Brooklyn Letexier-Hart, Alex Tarrant, Amanda Plummer i inni
zdjęcia: Daniel Grant
montaż: Jorge Weisz
muzyka: Moniker
język: kri, angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Berlin International Film Festival 2021

Ograniczenia wiekowe: 16+