fbpx
STRACH I TERROR 2022
ZALAVA
  • Share :
ZALAVA
STORY
image movie

# strach i terror / przesądy / Iran / demony / opętania / religia / słoik / zabobony / egzorcysta / przesądna społeczność / polska premiera

 

ZALAVA

horror, dramat / Iran / 2021 / 1 h 33 min

 

Pusty słoik i garść przesądów

„Zalava” to osadzona w czasach Irańskiej Rewolucji opowieść o małej, leżącej na obrzeżach cywilizacji kurdyjskiej wiosce, której mieszkańcy niemal codziennie mierzą się z demonami. Każdy z nich może zostać opętany. Lekarstwa na demoniczną obecność są dwa: opętanego lub opętaną należy postrzelić poniżej pasa, co zwykle prowadzi do śmierci, albo wezwać Amardana – lokalnego egzorcystę, byłego budowlańca, który przez mieszkańców Zalavy traktowany jest niemal jak boski pomazaniec, jedyny ratunek w walce z demonami. Sceptycznie przygląda się jego działalności Masoud Ahmadi – żandarm, który wezwany do Zalavy konfiskuje mieszkańcom broń, gdyż chce zapobiec rozlewowi krwi. Przesądy traktuje z pogardą, jest racjonalny i zdroworozsądkowy. Jednak wszystkie swoje przekonania musi zweryfikować, gdy jeden z demonów rzekomo zostaje uwięziony przez Amardana w słoiku. Naczynie wywołuje wśród mieszkańców wioski napięcie, które rośnie z każdą kolejną minutą i staje się symbolem strachu obezwładniającego mieszkańców wioski.

„Zalava” to irański horror po którym trudno dojść do siebie. Nagrodzony na festiwalu w Wenecji debiutancki film Arsalana Amiriego pokazuje jak wiele zła niosą przesądy. To horror inteligentny, umiejętnie budujący napięcie i wykorzystujący prawidła gatunku do tego, by opowiedzieć wstrząsającą historię o kulturze, w której wiedza wydaje się zbędna, gdyż wyparta jest przez ślepą wiarę.

„Zalava” buduje suspens od pierwszej sceny. Strach widza i bohaterów opiera się niemal w całości na tym, co niewidoczne i nienazwane. Film świetnie pokazuje mechanizmy masowej histerii, a przy okazji opowiada też poruszającą historię miłosną, która powoli rozgrywa się na drugim planie.

W roli twardo stąpającego po ziemi żandarma wystąpił tu Navid Pourfaraj, trzykrotnie już w swojej karierze nominowany do irańskiej nagrody aktorskiej na Festiwalu Filmowym Fajr. Kroku dotrzymuje mu świetny Pouria Rahimi Sam jako Amardan, który może jest, a może nie jest, hochsztaplerem. Ewidentnie jednak ma interes w tym, by przesądy nie zostały z Zalavy wyrugowane.

 

reżyseria: Arsalan Amiri
scenariusz: Arsalan Amiri, Tahmineh Bahramalian, Ida Panahandeh
obsada: Navid Pourfaraj, Pouria Rahimi Sam, Hoda Zeinolabedin
zdjęcia: Mohammad Rasouli
montaż: Emad Khodabakhsh
muzyka: Ramin Kousha
język: kurdyjski, perski
napisy: polskie i angielskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Fajr Film Festival 2021

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WROCŁAW

BILET WARSZAWA

ONLINE