fbpx
DOKUMENTY 20223
WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE
  • Share :
WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE
WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE
WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE
STORY
image movie

#POLSKA PREMIERA | dokument | Bruce Lee | Bruceploitation | atak klonów | King Bruce Lee karate mistrz | kung fu | dziedzictwo | Drakula | absurd | Severin Films

 

WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE
(ENTER THE CLONES OF BRUCE)

 

dokument | USA | 2023
światowa premiera: Festiwal Filmowy Tribeca 2023
polska premiera: Splat!FilmFest

 

FILM PRODUCENTA “KOLORU Z PRZESTWORZY” I “PTAKODEMII 3”

Bruce Lee, legenda kung-fu, zmarł w 1973 r. Jako mistrz kina kopanego wystąpił w zaledwie czterech filmach, a jego śmierć pozostawiła pustkę nie tylko w sercach fanów, ale i w branży, która nie znosi próżni, kocha za to dochody z biletów. Dokument “Wejście klonów Bruce’a Lee” to opowieść o tym, jak przedsiębiorczy producenci wypełnili wyrwę po śmierci Bruce’a Lee jego licznymi naśladowcami tworząc przy okazji Bruceploitation: nurt produkcji, których realizacja doprowadziłaby dziś do wieloletnich procesów sądowych.

Bo kiedy Lee zmarł, widzowie i producenci z Hong Kongu potrzebowali jego następcy. Wtedy właśnie na scenę weszły klony Bruce’a: Bruce’owie Le, Li, Liang, faceci podobni do Lee fizycznie, sprawni w sztukach walki i bez większych skrupułów udający mistrza na ekranie. Tak powstało blisko 200 filmów, które na plakatach bezczelnie sugerowały, że mają z Bruce’em Lee coś wspólnego, w rzeczywistości zaś jedynie próbowały zarobić na uwielbieniu publiczności i owianej jeszcze wówczas tajemnicą śmierci mistrza.

Ale “Wejście klonów Bruce’a Lee” to nie tylko opowieść o branży filmowej i jej niemoralnych praktykach. To przede wszystkim film o legendzie Lee, który nawet po śmierci działał na wyobraźnię swoich fanów, opowieść o jego imitatorach, którzy, nieważne jak utalentowani, nie mogli rozwinąć skrzydeł, wreszcie film o zjawisku, które z Azji rozlało się na całą planetę.

Brygada “Bruce’ów” w pewnej chwili nie walczyła już nawet z typowymi oprychami, bo spragnieni większych zysków producenci ubierali naśladowców mistrza w żółty dres z “Gry śmierci” i kazali mu skopać tyłki np. Draculi, Jamesa Bonda, spragnionych ludzkiego mięsa zombiaków i wielu innych znanych popkulturze postaci.

W produkcji występują nie tylko czołowi naśladowcy Lee, ale i legendy chińskiego kina: producent Godfrey Ho, powracająca po dekadach nieobecności w branży “siostra” Bruce’a Lee, Angela Mao, oraz tłum filmoznawców i zapaleńców, którzy wyjaśnią wam, dlaczego tak wielki sukces odniósł Jackie Chan, dlaczego Lee i jego naśladowcy ze swadą dotykali swoich nosów, a także, jak z problemami natury prawnej poradzili sobie niemieccy dystrybutorzy.

“Wejście klonów Bruce’a Lee” to dokument modelowy: po seansie wyjdziecie bogatsi o wiedzę, którą wielu mogłoby uznać za bezużyteczną, ostatecznie jednak będziecie wiedzieli wszystko o Bruceploitation, a przy okazji dowiecie się co nieco o honorze i dziedzictwie. A to sprawia, że film Davida Gregory’ego (jako reżyser ma ich na koncie ponad 200, jako producent blisko 300) to lektura obowiązkowa dla każdego kinomana.

reżyseria: David Gregory
obsada: Bruce Le, Bruce Li, Bruce Liang, Godfrey Ho, Angela Mao, Shan Charng
zdjęcia: Jim Kunz
muzyka: Mark Raskin
montaż: Douglas Buck
język: angielski napisy:
polskie czas: 1h 40 min
film rekomendowany widzom w wieku: 12+

BILET WARSZAWA