fbpx
FANTASTYCZNIE 2019
WIWARIUM
  • Share :
WIWARIUM
STORY
image movie

WIWARIUM

thriller psychologiczny, fantasy, SF / USA / 2019 / 1h 37min

# strach i terror / dorosłość / zamknięte osiedle / surrealizm / dziwny bombelek / kosmici / pułapka / domki jednorodzinne

 

Niepokojąca symulacja dorosłego życia na przedmieściach – wersja dla początkujących

 

Gemma i Tom są młodą i kochającą się parą. Przed nimi pierwszy ważny krok w kierunku poważnego dorosłego życia – przed założeniem rodziny muszą znaleźć miejsce na własne przytulne gniazdko. Podczas wizyty w agencji nieruchomości otrzymują propozycję odwiedzenia nowopowstałego osiedla mieszkaniowego. Miejsce, do którego trafiają, bardziej niż nowoczesny projekt przypomina dziecięcą fantazję na temat życia na przedmieściach. Rzędy domków ciągną się po sam horyzont – wszystkie są identyczne, puste i niepokojące. Para zaskoczona sterylnością wnętrz i okolicy zaczyna czuć się nieswojo. Tymczasem agent, który ich tu sprowadził, niespodziewanie znika, a pozostawieni bohaterowie w żaden sposób nie są w stanie opuścić osiedla. Hasło reklamujące nieruchomości jako miejsce na całe życie zaczyna brzmieć złowrogo. Gemma i Tom utknęli w surrealistycznej pułapce, gdzie obowiązują dziwne zasady. Jedyne, co im pozostaje, to zamieszkać w tym miejscu i czekać, aż coś przełamie monotonię panującą w tym uroczym, spokojnym i poukładanym piekle.

Lorcan Finnegan zabiera widzów do niepokojącego miejsca znajdującego się gdzieś poza naszą rzeczywistością. Reżyser trzyma w napięciu i nieśpiesznie podsuwa kolejne elementy układanki, która nigdy nie będzie do końca jasna. Surrealistyczny klimat, brak jasnych odpowiedzi, abstrakcyjność sytuacji oraz poczucie zniewolenia sprawiają, że „Wiwarium” dotkliwie narusza naszą strefę komfortu. Osiedle z najgorszych koszmarów stanowi również arenę innego rodzaju zmagań – historia Gemmy i Toma jest metaforą monotonii dorosłego życia, pułapki dorosłości oraz rozpadu rodzinnych więzi. Opowiada o ponurym losie, który może dopaść każdego z nas.

W rolach głównych pojawiają się nominowany do Oscara Jesse Eisenberg oraz laureatka nagrody BIFA – Imogen Poots.

ŚWIATOWA PREMIERA: Cannes Film Festival 2019

Ograniczenia wiekowe: 15+

 

WARSZAWA: 3.12 (wtorek) / 18.10 / Kinoteka sala 1 / KUP BILET 

 

reżyseria: Lorcan Finnegan
scenariusz: Lorcan Finnegan, Garret Shanley
obsada: Jesse Eisenberg, Imogen Poots, Senan Jennings
zdjęcia: MacGregor
montaż: Tony Cranstoun
muzyka: Kristian Eidnes Andersen
język: angielski
napisy: polskie