fbpx
TROMA
TOKSYCZNY MŚCICIEL
  • Share :
TOKSYCZNY MŚCICIEL
STORY
image movie

akcja, komedia, horror/ USA/ 1984
# Troma / kult / najlepsze z najgorszych / hit kina klasy B

Po filmie w Warszawie spotkanie Pat Swinney Kaufman i  legendarnym Lloydem Kaufmanem, reżyserem, producentem i współzałożycielem TROMY – kultowej wytwórni horrorów klasy B. To jego pierwsza wizyta w Polsce.

 

Superbohater z mopem

Jeszcze zanim na wielkim ekranie Peter Parker został ugryziony przez radioaktywnego pająka, Kapitan Ameryka otrzymał serum superżołnierza, a Shrek pokazał nam, że brzydota nie jest przeszkodą, aby zdobyć miłość, był on, mściciel z niezwykle szpetną gębą. Malvin Ferd to zwyczajny, stereotypowy wręcz słabeusz, pracujący jako woźny w klubie fitness, który ma dosyć bycia popychadłem! Pewnego dnia, po kolejnej dawce znęcania się nad nim przez silniejszych uczestników klubu wypada przez okno wprost do toksycznych odpadków. Co cię nie zabije, to cię wzmocni – Malvin przemienia się więc w ogromnego, lecz brzydkiego siłacza, który z mopem w ręku staje do walki ze swoimi prześladowcami.

W tej skąpanej w przaśnej brutalności oraz erotyzmie opowieści nakreślono wszystko, co powinniśmy wiedzieć o Tromie, legendarnym studiu producenckim Lloyda Kaufmana. „Toksyczny Mściciel” to jego największe dzieło, które doczekało się kilku kontynuacji, a także musicalowej wersji. Legenda głosi, że film powstał tylko dlatego, że Kaufman na planie „Rocky’ego” wymarzył sobie, że musi nakręcić horror rozgrywający się na siłce. Dziś „Toxic Avenger” to już osobna marka, cała franczyza skupiająca sequele, wspomniany musical sceniczny, kreskówkę „Toxic Crusaders” w typie “Kapitana Planety” (mutanci walczą z kosmitami zanieczyszczającymi Ziemię) i serię komiksów Marvela. W chwili premiery film prawie przeszedł bez echa, dziś jest jednym z ulubionych dzieł wyświetlanych na tzw. seansach midnight movies. Ważne odnotowania jest to, że oscarowa aktorka Marisa Tomei była jedną ze statystek grających klientki siłowni znajdującej się w Tromaville. [Jakub Koisz]

 

82’
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 27.11 (wtorek) / godz. 18:00 / Kino CK / KUP BILET
WARSZAWA: 07.12. (piątek) / godz. 19:40 / Kinoteka – Sala 1/ KUP BILET

 

 

reżyser: Michael Herz, Lloyd Kaufman
scenariusz: Lloyd Kaufman, Joe Ritter
zdjęcia: Lloyd Kaufman, James A. Lebovitz
montaż: Richard W. Haines
muzyka: John Elias Michalakis
obsada: Andree Maranda, Mitch Cohen, Jennifer Babtist
język: angielski
napisy: polskie