fbpx
STRACH I TERROR 2019
ZŁOTA RĘKAWICZKA
  • Share :
ZŁOTA RĘKAWICZKA
STORY
image movie

ZŁOTA RĘKAWICZKA

 

dramat / Niemcy, Francja / 2019 / 1h 55min

# strach i terror / patologia / alkohol / przemoc / brutalność / psychopata / seryjny morderca / prostytucja / margines społeczny / oparte na faktach

 

Melina, którą zbudował Fritz

 

Hamburg. Lata 70. XX wieku. Fritz Honka to alkoholik, morderca i psychopata. Jest odrażającym, odpychającym i nieprzyjemnym typem. W zasadzie cały otaczający go świat wygląda identycznie. Ludzie są brzydcy, zaniedbani, pogrążeni w alkoholowym ciągu. Zniszczeni, pokrzywieni i przeżarci biedą oraz uzależnieniami. Fritz większość swojego nędznego życia spędza w barze „Złota rękawiczka”, gdzie nieustannie przesiaduje patologia i margines społeczny – alkoholicy, byli SS-mani oraz wyniszczone i stare prostytutki. Wszyscy tam piją na umór, cuchną i myślą o zaspokajaniu najprostszych potrzeb. Honka, przebywając w tej spelunie, nieprzerwanie liczy, że uda mu się znaleźć kobietę, która się nim zainteresuje. Ze względu na swój wygląd może liczyć jedynie na wyzwiska, niewybredne komentarze oraz pełne pogardy spojrzenia. Swoją frustrację wyładowuje na pijanych prostytutkach. Zaprasza je do siebie, gdzie pokazuje swoje prawdziwe oblicze… bezwzględnego potwora.

Film Fatiha Akina to kawał ciężkiego, wstrząsającego i nieprzyjemnego kina. Z ekranu bije smród patologii, bohaterowie są odrażający, a przemoc niepokoi, jest bestialska i wydaje się taka realna. Niemiecki reżyser w kontrowersyjny sposób odpowiada na panującą w kinie modę na historię o psychopatycznych mordercach. Jego opowieść jest jednak szczególnie szokująca. Okrucieństwo Honki nie ma w sobie nic z klimatu artyzmu i widowiskowości Dextera, Hannibala czy jakiekolwiek uwielbianego mordercy. „Złota rękawiczka” jest świetnie zrealizowanym technicznie obrazem o zwyrodnieniu tak okrutnym, że wywoła w was dyskomfort i sprawi, że poczujecie się po prostu brudni.
Film powstał na podstawie powieści Heinza Strunka opowiadającej o prawdziwym seryjnym mordercy z Hamburga.

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Berlin International Film Festival 2019

 

Ograniczenia wiekowe: 18+

 

WARSZAWA: 7.12 (sobota) / 17.15 / Kinoteka sala 1 / KUP BILET

 

reżyseria: Fatih Akin
scenariusz: Fatih Akin
obsada: Jonas Dassler, Margarete Tiesel, Martina Eitner-Acheampong, Katja Studt
zdjęcia: Rainer Klausmann
montaż: Andrew Bird, Franziska Schmidt-Kärner
muzyka: Pia Hoffmann
język: niemiecki
napisy: polskie