fbpx
KULTOWE 2022
OBRÓBKA SKRAWANIEM, CZYLI BARDZO KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI
  • Share :
OBRÓBKA SKRAWANIEM, CZYLI BARDZO KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI
STORY
image movie

# kultowe / krew / miłość / flaki / rzewne piosenki / Kapitan Nemo / romans / mikser kuchenny / zwłoki / gołe baby / potencjometr / mafia / bal maturalny / technikum / budżet 200 zł / pierwszy polski film gore

 

OBRÓBKA SKRAWANIEM, CZYLI BARDZO KRÓTKI FILM O MIŁOŚCI / SCREW MACHINING OR A VERY SHORT FILM ABOUT LOVE

horror, romans / Polska / 2001 / 33 min

 

Miłość, mój drogi, może przezwyciężyć wszystko, nawet śmierć

Dla wszystkich miłośników bezpretensjonalnej zabawy przemocą oraz krwi tryskającej strumieniami w cztery strony świata, a także tych, którzy cenią humor a’la wczesny Peter Jackson, „Obróbka skrawaniem” to pozycja obowiązkowa. Ten amatorski horror gore, zrealizowany z budżetem w wysokości 200 zł, jest, według twórców, pierwszą tego typu polską produkcją. To historia zaborczego ojca i mafioso w jednym, który za pomocą kuchennego miksera obcina genitalia chłopakowi swojej córki, Ewy. Jak nie trudno się domyślić, dziewczyna jest zdruzgotana. Jednak z czasem wpada w ramiona innego mężczyzny, ucznia Technikum Mechanicznego Obróbki Skrawaniem, który okazuje się miłośnikiem martwych rzeczy, innowacyjnej technologii i „Narzeczonej Frankensteina”.

„Obróbka skrawaniem” to, jak napisał w niezwykle krótkiej recenzji w serwisie YouTube jeden z widzów, internauta Krzeczkowski: „Perfekcyjne zderzenie romantyzmu i wulgarnego prymitywizmu”. Produkcja amatorskiej grupy filmowców z Bydgoszczy (gdzie powstały zdjęcia do filmu) to obraz zamierzenie kiczowaty, nielekki, niełatwy i nieprzyjemny, co akurat w gatunku horror gore należy traktować jako poczwórną zaletę. Krwawe efekty zrealizowane zostały chałupniczymi metodami i widać w nich obie z dwóch stuzłotówek budżetu. Za to twórcom nie można odmówić ciekawych pomysłów inscenizacyjnych: pacynka wyłaniająca się nieśmiało zza talerza podczas irracjonalnej sceny kolacji przy piosence biesiadnej „Pocałuj mnie mój kochany” puszczanej ze zdartej płyty, studniówka z oświetleniem głównych postaci od dołu, niczym w klasycznym horrorze – to tylko dwa z wielu przykładów kreatywności młodych filmowców, a dodać należy, że, niczym Quentin Tarantino, reżyserzy „Obróbki skrawaniem” bardzo pieczołowicie dobrali utwory muzyczne ilustrujące fabułę.

Opis zawiera cytaty z recenzji „Obróbka skrawaniem, czyli bardzo krótki film o miłości” z książki Rafała Donicy pt. „Frankenstein. 100 lat w kinie”.

 

reżyseria: Piotr Adamczewski, Tomasz Gordon
scenariusz: Tomasz Gordon & Piotr Adamczewski
obsada: Radosław Karwicki, Błażej Szempliński, Marek Lemanik, Paweł Grochowalski, Piotr Rybiński, Dagmara Maj
zdjęcia: Zbigniew Kajdanowski
muzyka: Tomasz Gordon
montaż: Piotr Adamczewski, Tomasz Gordon
język: polski
napisy: angielskie

ŚWIATOWA PREMIERA: pokaz w klubie studenckim w Bydgoszczy, 2001

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WARSZAWA

KARNET WARSZAWA

ONLINE