fbpx
CULT CLASSICS 2017
KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW
  • Share :
KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW
STORY
image movie

KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓWKOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW

horror / USA / 1984 / 91 min.
# strach / kultowy / 80s
ograniczenia wiekowe: 18 +
20.09 (środa) / godz. 21:15 / Sala Widowiskowa / wstęp wolny

Cokolwiek byś nie robiła… nie zasypiaj!

Nancy, młodą dziewczynę, nękają koszmary, w których nachodzi ją Freddy Krueger, niegdysiejszy postrach okolicy, którym matki straszą swe dzieci po dziś.  Wkrótce jedna z koleżanek Nancy umiera w czasie snu, rozszarpana przez niewidzialnego sprawcę. Zagrożenie staje się przerażająco namacalne, gdy jej przyjaciele giną jeden po drugim.

Inspirację do tego kultowego horroru Wes Craven czerpał z różnych źródeł. Pomysł na fabułę przyszedł mu do głowy, gdy natknął się na serię artykułów w prasie opisujących tajemnicze zgony uchodźców z południowo-wschodniej Azji. Grupa przybyła do Stanów Zjednoczonych uciekając przed reżimem Pol-Pota i w ciągu trzech lat od ich przybycia, kilkoro z nich zmarło w analogicznych okolicznościach: młody, na pozór zdrowy mężczyzna, wskutek bardzo realistycznego koszmaru odmawiał sobie snu, tyle, ile był w stanie. Gdy w końcu zasypiał wyczerpany, budził się z krzykiem i umierał. Lekarze byli pod ścianą, nie mogli bowiem znaleźć żadnego sensownego wytłumaczenia tajemniczej serii zgonów. Wkrótce nazwali to Syndromem Azjatyckiej Śmierci.

Z kolei sam Freddy Krueger jest skrzyżowaniem dwóch osób, z którymi skrzyżował swoje drogi Craven. Imię i nazwisko odziedziczył po szkolnym despocie, który dręczył późniejszego reżysera, jego ciuchy zaś, które na trwałe weszły do kanonu horrorowej mody, to zasługa pewnego włóczęgi, którego 10-letni Craven zobaczył, gdy ten wpatrywał się w chłopca przez okno.
„Koszmar z ulicy wiązów” to klasyczny, kultowy już slasher, który ugruntował pozycję Wesa Cravena jako jednego z mistrzów horroru. Sukces filmu spowodował, że stał się kategorią samą w sobie: zawiera 8 pełnometrażowych kontynuacji, program telewizyjny, powieści i komiksy. Obficie zbroczony krwią (niemal 2000 litrów sztucznej krwi użytej na planie) trzyma w napięciu od początku do końca. A nawet dłużej. Pamiętaj: cokolwiek byś nie robiła… nie zasypiaj!

reżyseria: Wes Craven
scenariusz: Wes Craven
zdjęcia: Jacques Haitkin
montaż: Patrick McMahon, Rick Shaine
muzyka: Charles Bernstein
obsada: Robert Englung, John Saxon, Ronee Blakley, Heather Langenkamp, Amanda Wyss, Jsu garcia, Johnny Depp
język: angielski
napisy: polskie