fbpx
WTF
DIAMANTINO
  • Share :
DIAMANTINO
STORY
image movie

komedia, dramat, fantasy /Portugalia, Francja, Brazylia /2018
# wtf / piłka nożna / surrealizm / uchodźcy / propaganda / absurd

 

Surrealistyczna parodia współczesnej kultury, po której eksploduje ci mózg.

 

Diamantino, największa gwiazda piłki nożnej, traci dar i kończy karierę w niełasce. Szukając nowego celu w życiu, międzynarodowa ikona wyrusza w deliryczną odyseję, podczas której staje twarzą w twarz z neofaszyzmem, kryzysem uchodźców, modyfikacją genetyczną i poszukiwaniem źródła geniuszu.

“Diamantino” to jednocześnie science-fiction, horror, noir i komedia romantyczna. Osobliwy, surrealistyczny, wprowadzający w niemałe osłupienie obraz, w którym proceder prania brudnych pieniędzy miesza się z klonowaniem gwiazd piłki nożnej, jesteśmy świadkami faszystowskich machinacji, nikczemności bliźniaczek oraz widzimy gigantyczne szczenięta. To mroczna bajka dla dorosłych, ale osadzona w dzisiejszych, jak najbardziej realnych, pełnych konfliktów czasach. To historia pechowych kochanków rozegrana pośrodku kryzysu uchodźców, Kwitów z Panamy i rosnącej w siłę skrajnej prawicy.

Wizualnie to istny róg obfitości – jest bogato, z przepychem i sprzecznie. Niskobudżetowe hologramy kontrastują z wysublimowanym krajobrazem. Hollywoodzka realizacja szerokoekranowa kontra piaskowaty film 16 mm. Faszystowska propaganda jawi się jako parodia pełna obrazów rodem z Getty Images. Jak każda dobra bajka również ten obraz, oprócz rozrywki, oferuje nową perspektywę na to, co dzieje się na świecie. A naiwna postawa piłkarza Tino łączy wszystko w jedną, niesamowitą całość . Osobliwe kinowe doświadczenie.

 

PREMIERA: Cannes Film Festival 2018

92’
LUBLIN: 28.11 (środa) / godz. 21:00 / Kino CK / KUP BILET
WARSZAWA: 06.12 (czwartek) / godz. 18:00 / Kinoteka – Sala 1/ KUP BILET

 

 

reżyser: Gabriel Abrantes, Daniel Schmidt
scenariusz: Gabriel Abtrantes, Daniel Schmidt
zdjęcia: Charles Ackley Anderson
montaż: Gabriel Abrantes, Raphaëlle Martin-Holger, Daniel Schmidt
muzyka: Ulysse Klotz, Adriana Klotz
obsada: Carloto Cotta, Cleo Tavares, Anabela Moreira
język: portugalski
napisy: polskie, angielskie