fbpx
STRACH I TERROR
WŁADCY CHAOSU
  • Share :
WŁADCY CHAOSU
STORY
image movie

dramat, horror, thriller/ USA / 2018
# strach i terror / black metal / nagrobki / Mayhem / satanizm / polska premiera

 

 

“Pure Fucking Armageddon”

 

Film w pierwszych sekundach informuje nas, że został oparty na „prawdzie i kłamstwach”. Częściowo jest to ukłon w stronę kontrowersyjnej książki, na podstawie której powstał, a częściowo to ostrzeżenie przed bulwersującymi wydarzeniami jakie za chwilę zobaczymy. Jonas Åkerlund (m.in. perkusista Bathory, reżyser klipów The Prodigy, Rammstein, Madonny) wyreżyserował rzecz genialną i prowokacyjną.

 

Oslo, 1987 rok. Siedemnastoletni Øystein Aarseth znany również jako Euronymous (w tej roli doskonały Rory Culkin) jest zdeterminowany, by uciec z pogodnej skandynawskiej miejscowości rodzinnej i ze swoim zespołem Mayhem stworzyć „prawdziwy norweski black metal”. Dołączają do niego równie fanatyczni rówieśnicy – Dead i Varg. Wierząc, że są na granicy muzycznej rewolucji, stają się jeszcze bardziej mroczni. Kult szatana, podpalanie kościołów, kradzież nagrobków, depresja, samobójstwa, skłonność do rozgłosu to tylko niektóre elementy ich codzienności.

 

Nie jest to jedynie film o zespole  Mayhem i blackmetalowej scenie muzycznej w latach 1988 – 1993. To też opowieść o fascynującej, acz tragicznej relacji między Euronymousem i Vargiem Vikernesem (w tej roli przerażający Emory Cohen). To złożona i bogata wizualnie opowieść o ludziach przepełnionych pasją, która zabiera widzów w surową i psychologiczną podróż. To film dla blackmetalowców i każdego kto ośmiela się marzyć, kto napotyka trudności życia i rozumie owe silne pragnienie pozostawienia czegoś po sobie.

PREMIERA: Sundance Film Festival 2018

112’
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 01.12 (sobota) / godz. 20:30 / Sala Widowiskowa CK / KUP BILET
WARSZAWA: 06.12 (czwartek) / godz. 20:00 / Kinoteka – Sala 1/ KUP BILET

 

 

reżyser: Jonas Akerlund
scenariusz: Dennis Magnusson, Jonas Akerlund
zdjęcia: Pär M Ekberg
montaż: Rickard Krantz
muzyka: Sigur Rós
obsada: Jon Øigarden, Rory Culkin, Emory Cohen, Jack Kilmer
język: angielski
napisy: polskie