fbpx
KULTOWE
WILCZYCA
  • Share :
WILCZYCA
STORY
image movie

horror/ Polska/ 1983
# kultowy / zdrada / groza / zła kobieta / polski horror

 

Po filmie spotkanie z reżyserem Markiem Piestrakiem (Lublin).

Pierwszy polski rasowy horror.

 

Akcja toczy się w polskich realiach XIX wieku. Maryna, żona Kacpra jest po niepomyślnym zabiegu usunięcia ciąży. Umierając, ściska w dłoni wilczą łapę, przeklina męża i grozi, że odnajdzie go po śmierci. Ksiądz nie zgadza się na odprawienie pogrzebu, a brat wdowca twierdzi, że Maryna była przeklęta i trzeba przebić jej serce osikowym kołkiem. Po złożeniu ciała do grobu, tajemnicza istota zaczyna nawiedzać Kacpra. Wszystko wskazuje na to, że Maryna przemieniła się w wilkołaka.

Film jest posępną historią kobiety, która z powodu odtrącenia przez męża, sprzedała duszę diabłu. Klasyczny horror z niesamowitą atmosferą, momentami grozy, grobowcami, kołkami osikowymi i innymi atrybutami gatunku.

Reżyser „Wilczycy” zwracał uwagę na fakt, że czas akcji filmu został mu narzucony przez cenzurę. „Chciałem, żeby ten film rozgrywał się w dusznej atmosferze powstania styczniowego, ale nie pozwolono mi na to, bo na ekranie, jako oprawcy, musieliby się pojawić Rosjanie. Kazano mi przenieść akcję do roku 1848 i zastąpić Rosjan Austriakami. Starałem się, żeby to nie był horror typu gore, żeby krew nie tryskała strumieniami. Tu wampiryzm łączy się ze zdradą narodową. To jest horror polsko-dworkowo-romantyczny” – Piestrak przyznawał w wywiadzie z Jackiem Szczerbą. [Interia]

 

 

98’
LUBLIN: 28.11 (środa) / godz. 18:00 / Kino CK / KUP BILET

 

reżyser: Marek Piestrak
scenariusz: Jerzy Gieraltowski, Marek Piestrak
zdjęcia: Janusz Pawłowski
montaż: Maria Kuźmińska-Lebiedzik
muzyka: Jerzy Matula
obsada: Krzysztof Jasiński, Iwona Bielska, Stanisław Brejdygant
język: polski
napisy: angielskie