fbpx
STRACH I TERROR 2022
V/H/S/99
  • Share :
V/H/S/99
STORY
image movie

# strach i terror / found footage / antologia / piekło / ceremonia / satanizm / VHS / millennium / lata 90. / trumna / nastolatki / program telewizyjny / punki / tylko w kinie / polska premiera

 

V/H/S/99

horror / USA / 2022 / 1 h 50 min

 

Domowe nagrania szatana

Horrory found footage to specyficzny rodzaj kina grozy. Twórcy serii „V/H/S” doskonale wiedzą, że dziś już trudno realizować je całkiem serio i piąta odsłona serii – „V/H/S/99” – to dowód na to, że świetnie odnajdują się w zwariowanym anturażu. Ta zróżnicowana antologia horroru składa się z pięciu osobnych opowieści.

W pierwszej, na ziarnistych nagraniach z kamery wideo, śledzimy grupkę punków z późnych lat dziewięćdziesiątych, którzy postanawiają włamać się do opuszczonej miejscówki, gdzie w niewyjaśnionych okolicznościach zmasakrowani zostali członkowie grupy punkowej „Bitch Cat”. Ten pomysł oczywiście nie wyjdzie im na dobre. W drugiej historii poznajemy nastoletnią Lily, która za wszelką cenę chce dołączyć do studenckiego bractwa, które wydaje się zrzeszać tylko największe zołzy (horrorowy klasyk). Dziewczyny obiecują Lily, że przyjmą ją do swojego grona, ale pod jednym upiornym warunkiem. W trzecim, ociekającym groteską rozdziale, przenosimy się do bardzo dziwnego telewizyjnego show dla dzieci, z przedziwnym gospodarzem programu. Czwarta opowieść to historia nastoletnich podglądaczy, zapuszczających żurawia do pokoju piękności ukrywającej mroczny sekret. A piąta historia to już urocza jazda bez trzymanki. Stylizowana na domowe nagranie opowieść o uczestnikach mrocznego rytuału przyzywania demona, którzy przenoszą się do… piekła.

W całości czuć ducha Sama Ramiego i wszechobecną zgrywę. No i swobodę, jaką daje kręcenie z ręki, drgający obraz i mały budżet. „V/H/S/99” to opowieść o końcu epoki – o czasach, w których w niemal każdym domu była kamera i odtwarzacz kaset wideo, a realizować filmy mogli wszyscy. Pytanie tylko, czy powinni. O to w przypadku „V/H/S/99” martwić się nie trzeba. Poszczególne segmenty tej antologii wyreżyserowali doświadczeni wyjadacze: nagrodzony na Splat!FilmFest w 2017 roku (w kategoriach: najbardziej szokujący film i najlepsze efekty specjalne za „Kuso”) Flying Lotus, Maggie Levin („Retrogade”), Tyler MacIntyre („Patchwork”, „Tragedy Girls”), Johannes Roberts („Resident Evil: Witajcie w Raccoon City”) oraz duet Joseph Winter i Vanessa Winter („Deadstream”).

 

reżyseria: Flying Lotus, Maggie Levin, Tyler MacIntyre, Johannes Roberts, Joseph Winter, Vanessa Winter
scenariusz: Zoe Cooper, Flying Lotus, Maggie Levin, Tyler MacIntyre, Johannes Roberts, Joseph Winter, Vanessa Winter
obsada: Melanie Stone, Joseph Winter, Steven Ogg, Luke Mullen, Isabelle Hahn
zdjęcia: Ben Kitchens, Alex Choonooo, Alex Chinnici, Nicholas Piatnik, Jared Cook
montaż: Thom Newell, Andy Holton, Tyler MacIntyre, Vanessa Winter, Joseph Winter
muzyka: Keeley Bumford Dresage

język: angielski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Toronto International Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 18+

BILET WARSZAWA