fbpx
STRACH I TERROR
PYEWACKET
  • Share :
PYEWACKET
STORY
image movie

dramat, horror, thriller / Kanada / 2017
# strach i terror / okultyzm / mrok / zjawiska paranormalne / czarna magia / polska premiera

 

Nie życz źle nikomu, bo ktoś może cię słuchać


Leah jest nastolatką, która po śmierci ojca przeprowadza się z rozchwianą emocjonalnie matką (Laurie Holden „The Walking Dead”) do domu w lesie. Niezadowolona z radykalnych zmian, sfrustrowana i zrozpaczona dziewczyna szuka ratunku w czarnej magii.

Zainspirowana okultystyczną książką i potrzebą zemsty odprawia rytuał, skupiając swój cały gniew na matce. Gdy pojawia się w niej poczucie winy, paraliżujący lęk oraz, gdy zaczynają się dziać dziwne rzeczy, próbuje wycofać intencję, ale wydaje się, że nie ma już odwrotu. Przywołuje mroczną i demoniczną siłę oraz strach, które trudno będzie uciszyć.

Pomysł na thriller psychologiczny zrodził się w głowie Adama MacDonalda podczas czytania biografii hollywoodzkiej legendy, Williama Friedkina, kilkukrotnego laureata Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszego reżysera, znanego z filmów takich jak „Francuski łącznik”, „Egzorcysta” czy „Zabójczy Joe”. Wtedy Adam przypomniał sobie, że Friedkin wyreżyserował również „Strażnika”, dlatego postanowił obejrzeć ten film ponownie. To właśnie wtedy, podczas seansu, reżyser usłyszał imię Pyewacket i w ten oto sposób narodził się pomysł na jego własny film. Ostatni zwrot akcji, potrzebny do dokończenia scenariusza, wymyślił z niewielką pomocą medytacji i norweskiego black metalu.

Adam od lat jest fanem gatunku filmowego jakim jest thriller-horror psychologiczny. „Jako dziecko obejrzałem Martwe zło, byłem przerażony, ale spodobało mi się to uczucie. Potem oglądałem Lśnienie i od tamtej pory miałem obsesję na punkcie filmów tego gatunku, ponieważ uwielbiałem te wrażenia, jakich mi dostarczały. Było to coś znacznie wykraczającego poza zwykłe, nudne życie i to właśnie mnie przyciągało” powiedział.

PREMIERA: Toronto International Film Festival 2017

90’
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 30.11 (piątek)/ godz. 21:00 / Kino CK/ KUP BILET
WARSZAWA: 06.12 (czwartek) / godz. 22:15/ Kinoteka – Sala 1 / KUP BILET

 

 

 

 

reżyser: Adam MacDonald
scenariusz: Adam MacDonald
zdjęcia: Christian Bielz
montaż: Maureen Grant
muzyka:Lee Malia
obsada: Nicole Muñoz, Laurie Holden, Chloe Rose, Eric Osborne
język: angielski
napisy: polskie