fbpx
STRASZNIE ŚMIESZNIE
PIERCING
  • Share :
PIERCING
STORY
image movie

horror, thriller/ USA/ 2018
# strasznie śmiesznie / Murakami / przemoc / groteska

 

 

Frywolna makabra, która sprawi ci przyjemność.

 

Reed to przystojny i uroczy mężczyzna, który właśnie zamierza zamordować prostytutkę. Wynajął pokój hotelowy, przygotował niezbędne narzędzia i wszystko starannie zaplanował. Jednak kobieta okazuję się jeszcze bardziej stuknięta niż on.

Reżyser Nicolas Pesce jeszcze gdy realizował swój wcześniejszy film „Oczy Matki” (Sundance Film Festival) w międzyczasie zajmował się też lekturą powieści Ryu Murakamiego, zatytułowaną „Piercing”. A jako że sam jest wielkim fanem „Gry wstępnej” Takashiego Miike, której scenariusz został napisany na podstawie dzieła Murakamiego, “Piercing” wydał mu się bardzo ekscytującym projektem.

Powieść Murakamiego opowiada historię żonatego mężczyzny, którego czytelnicy poznają, gdy ten ma zamiar zadźgać swoją córeczkę szpikulcem do lodu. W celu stłumienia tej makabrycznej myśli, wynajmuje pokój w hotelu i zamawia prostytutkę po to, aby ją zamordować. Noc nie przebiega zgodnie z jego planem, co prowadzi do przerażającego ciągu wydarzeń, który doskonale został przeniesiony z książki na wielki ekran.

Film choć makabryczny, to przy tym ma w sobie coś frywolnego, zabawnego, seksownego. Jest osadzony w hiperrealistycznym świecie bogatym w metafory i specyficzny humor. Reżyser określa siebie jako zagorzałego fana kinematografii, a „Piercing” to jego oda do włoskiego nurtu giallo z lat 70., inspirowana wczesnymi filmami Dario Argento, Mario Bavy i Lucio Fulciego. Akcja rozgrywa się w wysoce stylizowanej metropolii, mieniącej się barwami z wyżej wspomnianych filmów z nurtu giallo oraz w grze cieni przywodzącej na myśl filmy noir.  Nawet ścieżka dźwiękowa mocno nawiązuje do włoskich horrorów. Wszystkie te detale tworzą  kuriozalną i seksowną atmosferę.

PREMIERA: Sundance Film Festival 2018

 

81’
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 27.11 (wtorek) / godz. 20:00 / Kino CK / KUP BILET
WARSZAWA: 09.12 (niedziela) / godz. 15:30 / Kinoteka –  Sala 2 / KUP BILET

 

reżyser: Nicolas Pesce
scenariusz: Nicolas Pesce
zdjęcia: Zack Galler
montaż: Sofia Subercaseaux
muzyka: Bryn Neuenschwander
obsada: Christopher Abbott, Olivia Bond, Laia Costa
język: angielski
napisy: polskie