fbpx
TROMA
NAPROMIENIOWANA KLASA
  • Share :
NAPROMIENIOWANA KLASA
STORY
image movie

komedia, horror, Sci-Fi, thriller / USA / 1986
# Troma / kult / najlepsze z najgorszych / flaki / radioaktywna

 

 

Woda, ziemia, halucynacja, hemoglobina, dwutlenek węgla, TROMA, taka sytuacja

 

Horror komediowy klasy B wyprodukowany w 1986 roku i wyreżyserowany przez Richarda W. Hainesa i Lloyda Kaufmana (pod pseudonimem Samuela Weila). Jedna ze sztandarowych produkcji Troma Enterteinment.

Tromaville High School stoi nieopodal elektrowni jądrowej, z której wycieka niebezpieczna substancja, wprost na rosnące przed budynkiem konopie. Grupa szkolnych chuliganów w porozumieniu z jednym z pracowników elektrowni zaczyna sprzedawać radioaktywną marihuanę. Skręt trafia do pary popularnych uczniów, Warrena i Chrissy, którzy na imprezie za namową znajomych kosztują zakazanej substancji, nie wiedząc, że „klepie” nieco mocniej niż zwykłe skuniki. Wtedy zaczyna się horror. A raczej komedia. A raczej jedno i drugie. Po upojnym wieczorze w swoim towarzystwie młodzi ludzie zaczynają dostrzegać u siebie dziwne objawy, między innymi mdłości, osłabienie i halucynacje. Wkrótce Warren co jakiś czas zaczyna mutować w żądne zemsty monstrum, a Chrissy wydaje na świat wijące się stworzenie, które dostaje się do szkolnej piwnicy. Glista wkrótce stanie się zagrożeniem dla spokojnej dotychczas społeczności. To już nie są zwyczajni uczniowie liceum… To już nie jest zwyczajna szkoła.

„Napromieniowana klasa” to przykład odjechanej karykatury gatunku teen movie drama, wymieszanej z elementami body horroru oraz kina akcji. Paranoje zimnowojenne mają tutaj swoje ujście w postaci przerysowania oraz złośliwej satyry, na tyle mocnej i dostarczającej rozrywki, że powstało jeszcze kilka kontynuacji, a sam cykl o uczniach z liceum Tromy wydaje się być daleki od zakończenia (ostatnia część cyklu powstała w roku 2017) [Jakub Koisz]

85′
ograniczenia wiekowe: 16+
WARSZAWA: 08.12 (sobota) / godz. 21:40 / Kinoteka – Sala 2 / KUP BILET

 

 

reżyser: Richard W. Haines, Lloyd Kaufman
scenariusz: Richard W. Haines, Mark Rudnitsky, Lloyd Kaufman, Stuart Strutin
zdjęcia: Michael Mayers
montaż: Richard W. Haines
muzyka: Ethan Hurt, Michael Lattanzi 
obsada: Janelle Brady, Gil Brenton, Robert Prichard
język: angielski
napisy: polskie