fbpx
STRACH I TERROR
LATO 84
  • Share :
LATO 84
STORY
image movie

dramat, horror/ USA, Kanada/ 2018
# strach i terror / lata 80. / przyjaźń / dobre czasy / seryjny morderca / polska premiera

 

 

Nostalgiczny powrót do lat 80. w bardzo dobrym stylu.

 

Jest lato roku 1984, to idealny czas, aby mieć 15 lat, zgranych przyjaciół, beztrosko się bawić i… tropić seryjnego mordercę. Grupa nastolatków szpieguje miejscowego policjanta, podejrzewając, że jest on zabójcą, o którym właśnie mówią wszystkie media. Dzieciaki postanawiają wszcząć własne śledztwo, które może się dla nich okazać bardzo niebezpieczne.

Ten film to doskonały, nostalgiczny powrót do lat 80. i tym samym najnowsza produkcja twórców „Turbo Kid”. Jest to jedna z tych rzadkich perełek, które umiejętnie wychwytują to, co było świetne w filmach z tamtych czasów. Duża dawka wspomnień z młodości i obraz rzeczywistości, w jakiej żyły wtedy dzieci, sprawia, że film dotrze do każdego, ale jednocześnie wzbudzi strach, gdy beztroska, letnia przygoda przemieni się w mroczny thriller.

Rok 1984 jest nie tylko tłem, lecz także stanowi główną inspirację dla całej opowieści. Szczególnie, że lata 80. były początkiem końca poczucia bezpieczeństwa mieszkańców amerykańskich przedmieść. Przestępczość miejska była na porządku dziennym, a wystraszeni ludzie zaczęli się izolować i zamykać w swoich domach.

Lata 80. to czas kiedy nie było telefonów komórkowych, internetu, tabletów, a informacje docierały wolniej niż plotki. To też czas pełen przygód i tajemnic, przepełniony historiami o duchach, kosmitach i morderstwach. Jest to także bardzo dobry moment dla kina, a „Lato ’84” stanowi tego najlepszy przykład. Widać w nim szacunek i prawdziwą miłość do kina.

PREMIERA: Sundance Film Festival 2018

105’
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 30.11 (piątek)/ godz. 17:00 / Kino CK/ KUP BILET
WARSZAWA: 07.12 (piątek) / godz. 20:15 / Kinoteka – Sala 2/ KUP BILET

 

 

reżyseria: François Simard, Anouk Whissell, Yoann-Karl Whissell (RKSS)
scenariusz: Matt Leslie, Stephen J. Smith
zdjęcia: Jean-Philippe Bernier
montaż: Austin Andrews
muzyka: Jean-Philippe Bernier, Jean-Nicolas Leupi, Le Matos
obsada: Graham Verchere, Judah Lewis, Caleb Emery
język: angielski
napisy: polskie