fbpx
STRACH I TERROR 2022
KROWA, KTÓRA WYŚPIEWAŁA PRZYSZŁOŚĆ
  • Share :
KROWA, KTÓRA WYŚPIEWAŁA PRZYSZŁOŚĆ
STORY
image movie

# strach i terror / realizm magiczny / żałoba / śmierć / ekologia / martwe ryby / rodzina / melancholia / zmartwychwstanie / motocykle / Chile / atmosfera snu / tylko w kinie / polska premiera

 

KROWA, KTÓRA WYŚPIEWAŁA PRZYSZŁOŚĆ / THE COW WHO SANG A SONG INTO THE FUTURE

dramat / Chile, Francja, Niemcy, Wielka Brytania / 2022 / 1 h 38 min

 

Dlaczego te krowy tak pięknie śpiewają?

Ta przesiąknięta realizmem magicznym opowieść zaczyna się nad rzeką w Chile od smutnej, dziwacznej piosenki o tęsknocie. Jej słowa płyną tak jak rzeka, są niepokojące, pełne melancholii. Na brzegu w męczarniach umierają ryby, przyroda w okolicy wydaje swoje ostatnie tchnienie. I to tu, na początku niezwykłego filmu „Krowa, która wyśpiewała przyszłość” odrodzi się Magdalena – kobieta, która dekady wcześniej utopiła się w wodach tej samej rzeki, wraz ze swoim motocyklem. Wraca do życia, znów oddycha. Dlaczego? Nie wie. Czuje tylko, że musi pojechać do domu, do swojej rodziny: męża, którego od jej śmierci dręczy poczucie winy, dorosłej już córki, która wciąż ma do matki pretensje, że ta odeszła, walczącej o akceptację swojej seksualności wnuczki. Jak zareagują, gdy ją zobaczą? I dlaczego w tym filmie krowy tak pięknie śpiewają?

„Krowa, która wyśpiewała przyszłość” to kino na pograniczu fantastyki, poetyckie, wspaniale nakręcone i pełne symboli. Początkowo wydaje się opowieścią o umierającej naturze, szybko jednak staje się metaforą nieprzepracowanej żałoby i wieloletnich pretensji, które mogą niszczyć rodziny i kolejne życia. Film Francisci Alegrii (reżyserski debiut) to kino powolne, wymagające skupienia, ale dające satysfakcję. Przenosi widza w świat, w którym wszystko jest możliwe, ale nic nie jest jasne. W tej rzeczywistości to, że z martwych wraca kobieta, ma swoje racjonalne wytłumaczenie. Bierze się ono z dawnych wierzeń i legend, z chilijskiej mitologii. Z rzeczywistości, w której znaczenia nie mają ani najnowsze zdobycze technologii, ani pęd życia, bo ustępują miejsca sercu.

Film „Krowa, która wyśpiewała przyszłość” premierę miał na tegorocznym festiwalu Sundance i od tamtej pory robi furorę na festiwalach na całym świecie.

W roli Magdaleny wystąpiła tu świetna Mía Maestro („Mayans M.C.”, „Dzienniki motocyklowe”), a na ekranie partnerują jej m.in. Leonor Varela („Blade II: Wieczny łowca”, „Krawiec z Panamy”) i Enzo Ferrada Rosati.

 

reżyseria: Francisca Alegria
scenariusz: Francisca Alegria, Manuela Infante, Fernanda Urrejola
obsada: Mía Maestro, Leonor Varela, Enzo Ferrada Rosati
zdjęcia: Inti Briones
montaż: Andrea Chignoli, Carlos Ruiz-Tagle
muzyka: Pierre Desprats
język: hiszpański
napisy: polskie i angielskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Sundance Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WARSZAWA