fbpx
ONLINE 2022
HAGAZUSSA
  • Share :
HAGAZUSSA
STORY
image movie

# strach i terror / polowanie na czarownice / natura / mrok / horror ludowy

 

HAGAZUSSA

horror / Niemcy, Austria / 2017 / 1h 42 min

 

Ludowy horror, którego akcja dzieje się w XV wieku w Alpach. Młoda pasterka kóz i jej matka żyją w odległej chacie, głęboko w górskim lesie. Kiedy matka w tajemniczy sposób popada w chorobę i umiera, dziewczyna pozostaje sama z piętnem i traumą. Mija 20 lat. Sama jako matka powoli zaczyna odkrywać mroczną obecność czającą się w starym lesie. W jej psychotycznych urojeniach granica między rzeczywistością a koszmarem zaciera się, gdy ponownie musi się zmierzyć ze śmiercią matki i potwornym złem w niej samej.

„Hagazussa” to mroczna opowieść o zmaganiu się kobiety z jej własnym umysłem. W czasach kiedy pogańskie wierzenia w czarownice rozsiewają strach wśród wiejskiego ludu, film usiłuje zbadać cienką granicę między starożytnymi wierzeniami, magią  a urojeniową psychozą.

Reżyser przyznaje, że na jego styl wpłynęły inspiracje kinem Andreja Tarkowskiego, Andrzeja Żuławskiego czy Friedricha Wilhelma Murnau. Film doceniany na wielu prestiżowych festiwalach, uznawany przez krytyków za jeden z najwybitniejszych horrorów 2017 roku.

 

Wypowiedź reżysera
„Celem Hagazussy było wyizolowanie umysłu głównej bohaterki, Albrun, prostej koźlaki żyjącej w odosobnieniu i nękanej przez lokalną społeczność miasteczkową. Po przeprowadzeniu badań nad starymi pogańskimi wierzeniami i folklorem, które dotyczyły czarownic mających w tamtym czasie wędrować po górskich lasach, postanowiłem zbudować postać na pozór pasującą do tych opowieści. Jednak po głębszym wniknięciu w jej psychikę, dostajemy postać straumatyzowaną, zmaltretowaną i ostatecznie cierpiącą na urojenia, którą ukształtowała społeczność. Innym celem było ukazanie, ku jakim potwornościom kierowani byli ludzie, którzy cierpieli na psychozę w średniowieczu w otoczeniu zabobonów i religijnych osądów. Poza tym film to próba ujęcia bardzo osobistego, empatycznego i mentalnego obrazu chorego oraz przerażającego umysłu”.

 

reżyser: Lukas Feigelfeld
scenariusz: Lukas Feigelfeld
obsada: Aleksandra Cwen, Celina Peter, Claudia Martini
zdjęcia: Mariel Baqueiro
montaż: Jörg Volkmar
muzyka: MMMD
język: niemiecki
napisy: polskie, angielskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Fantastic Fest 2017

ograniczenia wiekowe: 16+

ONLINE