fbpx
STRACH I TERROR
DACHRA
  • Share :
DACHRA
STORY
image movie

 horror /Tunezja /2018
# strach i terror / czarna magia / sekta / mrok / polska premiera

 

Niepokojący i mroczny horror inspirowany tunezyjską grozą ludową oraz prawdziwymi wydarzeniami

Akcja filmu rozgrywa się w scenerii współczesnej Tunezji i skupia na postaci Yasmin, studentki dziennikarstwa, oraz jej dwóch kolegów z uczelni, którzy w ramach projektu postanawiają rozwiązać starą sprawę Mongii. Kobiety, która zostaje znaleziona pośrodku pustkowia z podciętym gardłem. Przez ponad 20 lat jest trzymana w placówce dla umysłowo chorych i nikt nie wie, kim jest ani skąd pochodzi. Jakby tego było mało, w jej otoczeniu regularnie dzieją się trudne do wytłumaczenia rzeczy. Dlatego jest posądzana o bycie wiedźmą.

W trakcie prywatnego śledztwa trójka studentów zagłębia się w archaiczny i złowrogi świat wioski Dachra, odizolowanego od świata miejsca pełnego kóz, milczących kobiet, suszonego mięsa i wyznawców dziwnego kultu. Yasmin zostaje wciągnięta w mroczne sekrety mieszkańców wioski i podejmuje rozpaczliwe próby ujścia z życiem.

Niezwykle niepokojący horror, czerpiący inspirację z grozy ludowej, zabiera widza w podróż do samego jądra ciemności. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale fabuła filmu powstała na bazie wielu faktów i prawdziwych wydarzeń. „Dachra” jest jednym z pierwszych horrorów w historii tunezyjskiego kina.

 

„W tunezyjskim arabskim słowo Dachra oznacza małą, odizolowaną wioskę. Zawsze interesowały mnie tematy związane z ludzką naturą – jej dobre strony również, ale w szczególności te mroczniejsze, bardziej skrywane aspekty. Moim zdaniem czary to jeden z najbardziej szalonych konceptów, jakie ludzkość stworzyła, prowadzący do takich ekstremalnych sytuacji jak ekshumacja zwłok czy ścinanie głów dzieciom. Na przestrzeni ostatnich kilku lat to zjawisko odradza się na nowo w krajach północnej Afryki. Nowe praktyki na pierwszy rzut oka przypominają różne formy „duchowości”, jednak mogą prowadzić do niewyobrażalnego okrucieństwa i przemocy” – mówi reżyser.

PREMIERA: Fantastic Fest 2018

113′
ograniczenia wiekowe: 16+
LUBLIN: 28.11 (środa) / godz. 22:45 / Kino CK / KUP BILET
LUBLIN: 30.11 (piątek) / godz. 19:00 / Kino CK / KUP BILET
WARSZAWA: 08.12 (sobota) / godz. 20:30 / Kinoteka – Sala 1/ KUP BILET

reżyser: Abdelhamid Bouchnak
scenariusz: Abdelhamid Bouchnak
zdjęcia: Hatem Nechi
montaż: Abdelhamid Bouchnak
muzyka: Rached Hmaoui, Samy Ben Said
obsada: Hela Ayed, Yassmine Dimassi, Aziz Jbali, Bilel Slatnia
język: arabski
napisy: polskie, angielskie