fbpx
STRACH I TERROR 2022
CZARNE OKULARY
  • Share :
CZARNE OKULARY
STORY
image movie

# strach i terror / Dario Argento / ciemne okulary nocą / horror / Asia Argento / pies przewodnik / suspens / giallo / powrót po latach

 

CZARNE OKULARY / DARK GLASSES

horror, thriller, mystery, giallo / Włochy, Francja / 2022 / 1 h 26 min

 

Argento wraca w ciemnych okularach po zmroku

Diana to luksusowa prostytutka, której nieodłącznym atrybutem są ciemne, zasłaniające niemal całą twarz okulary. Kobieta pracuje i mieszka w Rzymie, a kiedy miasto zaczyna terroryzować brutalny zabójca dziewczyn na telefon, staje się jego kolejnym celem. Zaatakowana przez psychopatę uchodzi z życiem, ale traci wzrok. Próbuje wrócić do pracy, jednak będąc niewidomą staje się bezbronna. Dla mordercy nie będzie jednak łatwym celem – wspierana przez terapeutkę Ritę i chłopca, z którym związał ją los, postanawia odkryć tożsamość zabójcy.

„Czarne okulary” to najnowszy film Daria Argento, włoskiego mistrza kina grozy, który wraca do giallo po 10 latach przerwy od reżyserowania. Ostatnim jego filmem był chłodno przyjęty przez widzów i krytyków „Dracula 3D” z 2012 roku. Trudno się dziwić, że wieść o nowym filmie Argento zelektryzowała jego fanów. Reżyser filmu, nazywany „włoskim Hitchcockiem”, to legenda kina grozy i twórca, który ma na koncie blisko 30 produkcji, z których wiele przeszło do historii horroru i otoczonych jest aurą dzieł kultowych („Suspiria”, „Głęboka czerwień”, „Syndrom Stendhala” czy „Fenomeny”). Jego charakterystyczny styl w „Czarnych okularach” nie jest jednak tak wyraźny, choć muzyka Arnaud Rebotini wskrzesza niepokojące, elektroniczne brzmienie filmów włoskiego maestro kina grozy.

Powrót Argento to wydarzenie samo w sobie i nie można go zignorować. „Czarne okulary” to film dla wiernych fanów włoskiego reżysera oraz hardcorowych wielbicieli giallo. Oraz dla tych, u których powroty po latach wzbudzają po prostu ciekawość. Scenariusz „Czarnych okularów” Argento napisał wraz z Franco Ferrinim w 2002 roku, a w głównej roli pojawia się Ilenia Pastorelli, znana z superbohaterskiego „Lo chiamavano Jeeg Robot” z 2015 roku. Natomiast w postać Rity wcieliła się Asia Argento, córka reżysera, która w jego filmach występowała wielokrotnie.

 

reżyseria: Dario Argento
scenariusz: Dario Argento, Franco Ferrini
obsada: Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Gherpelli, Mario Pirrello
zdjęcia: Matteo Cocco
montaż: Flora Volpelière
muzyka: Arnaud Rebotini
język: włoski
napisy: polskie

ŚWIATOWA PREMIERA: Berlin International Film Festival 2022

ograniczenia wiekowe: 16+

BILET WROCŁAW

BILET WARSZAWA

ONLINE