fbpx
SPOTKANIA I WYKŁADY 2017
APETYT NA ZWARIOWANE SNY. KASETY VHS W POLSCE OKRESU TRANSFORMACJI
  • Share :
APETYT NA ZWARIOWANE SNY. KASETY VHS W POLSCE OKRESU TRANSFORMACJI
STORY
image movie

16.09 (sobota) / godz. 12:00 / Sala Kinowa / WSTĘP WOLNY

Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych kasety wideo były w Polsce towarem cenionym i pożądanym. W czasach PRL-u przemycane zza granicy przez marynarzy, pilotów lub stewardessy kasety pozwalały na kontakt z filmami niedostępnymi w polskich kinach, a po zmianie ustrojowej – na nadrobienie filmowych zaległości i zapoznanie się z zagranicznym kinem gatunkowym. Wszystko to sprawiło, że w Polsce kaseta VHS stała się czymś znacznie więcej niż tylko nośnikiem – była symbolem transformacji i oknem na świat zachodniej popkultury.

Podczas wykładu postaramy się zrekonstruować obraz polskiego rynku wideo, zarówno od strony społecznej, jak i ekonomiczno-instrytucjonalne. Zastanowimy się jak wyglądały pierwsze pokazy zbiorowe, organizowane przez centra studenckie, w jaki sposób dystrybutorzy pozyskiwali prawa do nowych filmów, jakie techniki stosowali wideopiraci i jak radzono sobie z nieuczciwą konkurencją. Dowiemy się jakie filmy były najchętniej oglądane przez widzów i jak działały polskie wypożyczalnie. Wykład zostanie zilustrowany dużą liczbą zdjęć i materiałów z epoki oraz wsparty statystykami i wypowiedziami osób, które uczestniczyły w tworzeniu rynku VHS w omawianym okresie.

 

Grzegorz Fortuna – doktorant na wydziale filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Laureat nagrody imienia Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2016). Publikuje w „Ekranach” i „Kinie”, a także na stronach film.org.pl, NaEkranie.pl i Kinomisja.pl. Współzałożyciel Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Członek kolektywu VHS Hell i rzecznik prasowy Festiwalu Filmów Kultowych. Przygotowuje doktorat o rynku i kulturze wideo w Polsce czasów transformacji ustrojowej. Miłośnik polskiej popkultury przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, dawnego włoskiego kina gatunkowego i filmu grozy. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione.